Ana SayfaKURDISTANSAİT ÇÜRÜKKAYA İÇİN YAPTIĞIM KONUŞMA VE BAZI YORUMLAR İÇİN AÇIKLAMA / FUAT...

SAİT ÇÜRÜKKAYA İÇİN YAPTIĞIM KONUŞMA VE BAZI YORUMLAR İÇİN AÇIKLAMA / FUAT ÖNEN

Birkaç gündür Şehid Sait Çürükkaya’nın mezarı başında yaptığım konuşma speküle edilerek, çirkin bir karalama kampanyası yürütülmektedir. Sait Çürükkaya’nın anısına saygısızlık etmemek için karalamalara cevap vermedim. Ancak seviye ve saygıdan azade olan bu kampanya sürdürüldüğü için aşağıdaki açıklamayı yapmak durumunda kaldım.

Cenaze töreninde yaptığım konuşmada Goran’ı övdüğüm, PDK’yi yerdiğim iddia edilmektedir. Çilkanî’de (Dr. Said’in Bingöl’deki köyü) yaptığım konuşmada herhangi bir örgüt için övgü ya da yergi olarak yorumlanabilecek tek sözcük, tek cümle yoktur. Dr. Said’in mücadelesinden çıkardığım dersleri dile getiren bir konuşma yaptım. Kürtçe’de “Derew li mirîya dibe, li zindîya nabe” deriz.

Karşılama komitesi olarak bir gün önce parti temsilcileri ile bir toplantı yaptık. Cenaze töreninin çerçevesi konusunda bir mutabakata vardık. Törenin her aşamasında aile ile danıştık ve ailenin istemediği bir şeyin olmaması için azami özen gösterdik. Törende konuşma yapmam da aile ve komisyonun isteği ile oldu.
Bu nedenlerle törende yaptığım konuşmanın Kürtçe-Türkçe metnini aşağıya alıyorum.
Schopenhauer’in dediği gibi: ”Konu anlaşıldıysa, kendimize sözcüklerle zorluk çıkarmayalım”.

 

SEÎDÊ ME SÎNORÊN DAGIRKERAN NAS NEKIRIYE
Deşt û zozan û çîyayên Kurdistanê şehad in, dîsa sêdar, zindan û îşkencexaneyên Tirkîye, Sûriye, Iraq û Îranê jî şehad in, keç û lawên Kurdistanê dagirkerî qebûl nekirine, serî li ber zilm û zordariya dagirkeran netewandine. Bi sed hezaran şehîdên Kurdistanê nişana vê yekê ye, em tu caran dagirkeriyê qebûl nakin. Her canê me di oxira azadî, rizgarî û serxwebûna Kurdistanê de xwebexş e, Dr. Seîd nişana vê yekê ye. Bakur, Rojava, Başûr û Rojhilat şehad in ku Seîdê me serî li ber dagirkeran netewandiye. Bakur, Rojava, Başûr û Rojhilat şehad in ku Seîdê me sînorên dagirkeran nas nekiriye. Seîdê me Kurdistaneke yekpare hizir kiriye û ji bo azadî, rizgarî û serxwebûna wê Kurdistanê têkoşîyaye. Seîdê me wisa gotiye; canekî min heye, ez vî canî tenha ji bo azadî û serxwebûna Kurdistanê dikarim bidim. Seîdê me li ser soza xwe maye û canê xwe ji bo serxwebûna Kurdistanê daye. Şehîdê me rûmeta me ye, divê em bi şehîdê xwe serbilind bin, şehîdê xwe her bi bîr bînin. Lê divê em tiştekî din jî bikin; wek şehîdê me Dr. Seîd xwediyê soza xwe bin, li paş soza xwe bin û ew soza ku me daye miletê xwe, ew soza ku me daye Kurdistana xwe, heta dawiya emrê xwe ji bo pêkanîna wê sozê em wek Seîdê me têbikoşin.

Bona Seîdê me ez dikarim ji jiyana wî sê tiştan ji we re bibêjim ku divê em çi dersan jê wergirin: Ya yekem ew e ku, Seîdê me sînornenas bû. Di heşê gelek xwendayên me de Kurdistan çar perçe ye, lê di heşê miletê me de, di dile miletê me de û di heşê Seîdê me de Kurdistan yek bû. Serxwebûn û yekîtiya Kurdistanê mafê miletê Kurd yê rewa ye. Divê her kes vî mafî ji siyaseta xwe re bike esas. Peyama Seîdê me ya yekem ji me re ev e.

Peyama duyem ev e ku Seîdê me aîdiyeta Kurdistanê, aîdiyeta miletê Kurd di ser her awayî aîdiyetên xwe re girtiye. Dema roj hatiye, ji bo doza xwe, ji bo aîdiyeta Kurdistanê dev ji aîdiyeta partiya xwe berdaye. Dema ku lêxistiye çûye Başûr, ne bi aîdiyeta tu partiyan, ne bi aîdiyeta PDK, YNK, GORAN, PKK an partiyên din, tenha bi aîdiyeta Kurdistanê çûye Başûr, têkoşaye û li wê derê şehîd ketiye.
Peyama sêyem jî ew e ku hevalno, Pêşmergeyên Xwebexş. Ji nuha pê ve ez wer bawer dikim ku em ê vê peyvê gelekî bibihîzin. Li ser wateya vê peyvê divê em gelekî kûr bifikirin û wateya vê peyvê baş fahm bikin. Ev peyv, Pêşmergeyên Xwebexş tenha aîdê Kurdistanê ne, aîdiyeta wan a tu perçeyan nîne, li her perçeyî dikarin heman karî bikin, ew kar jî şerê azadî, rizgarî û serxwebûna Kurdistanê ye.

Ji bo beşdariya we tevan em sipasdar in, em bi Seîdê xwe serbilind in û em hêvî dikin ku di emrê me yê mayî de em ê bi têkoşîna xwe karibin deyhnê Seîdê xwe bidin.

Bijî Kurdistana serbixwe,
Bijî yekîtiya Kurdistanê,
Bijî têkoşerên Kurdistanê.

 

SAİT’İMİZ SÖMÜRGECİLERİN SINIRLARINI TANIMIYORDU
Kürdistan’ın dağları, yaylaları ve ovaları şahittir, yine Türkiye, Suriye,Irak, İran’ın darağaçları, zindanları ve işkencehaneleri şahittir ki, Kürdistan’ın oğulları ve kızları sömürgeciliği kabul etmemiştir, sömürgecilerin zor ve zulmüne boyun eğmemiştir. Yüzbinlerce Kürdistan şehidi bunu göstermektedir.

Biz hiçbir zaman sömürgeciliği kabul etmiyoruz. Her canımız Kürdistan’ın özgürlüğü ve bağımsızlığı için feda olmaya hazırdır. Dr. Sait bunun ifadesidir. Kuzey, Batı, Güney ve Doğu şahittir ki Sait’imiz sömürgeciliğe boyun eğmemiştir. Kuzey, Batı, Güney ve Doğu şahittir ki Sait’imiz sömürgecilerin sınırlarını tanımıyordu. Sait’imiz Kürdistan’ı yekpare düşünüyordu ve Kürdistan’ın özgürlük ve bağımsızlığı için savaşıyordu.

Sait’imiz böyle söylemişti: “bir canım var, ben bu canı sadece Kürdistan’ın özgürlüğü ve bağımsızlığı için verebilirim.” Sait’imiz sözünde durmuş ve canını Kürdistan’ın özgürlüğü ve bağımsızlığı için feda etmiştir. Şehidimiz onurumuzdur, şehidimizle onur duymalıyız, şehidimizi hep gönlümüzde yaşatmalıyız. Fakat bir şey daha yapmalıyız; şehidimiz Dr. Sait gibi sözümüzde durmalıyız, sözümüzün arkasında durmalıyız, milletimize ve Kürdistan’ımıza verdiğimiz söz için ömrümüzün sonuna kadar Sait’imiz gibi savaşmalıyız.

Sait’imiz için onun yaşamından sizlere üç şey söyleyebilirim ki onlardan ders alalım: Birincisi, Sait’imiz sınır tanımazdı. Birçok okumuşlarımızın düşüncesine göre Kürdistan dört parçadır, fakat milletimizin düşüncesinde, milletimizin gönlünde ve Sait’imizin düşüncesinde Kürdistan tek parçaydı. Kürdistan’ın özgürlük ve bağımsızlığı Kürt milletinin en doğal hakkıdır. Her kes bu hakkı siyasetinin esası olarak kabul etmelidir. Sait’imizin bizim için birinci mesajı budur.

İkinci mesajı ise budur; Sait’imiz Kürdistan aidiyetini, Kürt milletinin aidiyetini her türden aidiyetinden üstün tutmuştur. Günü geldiğinde, davası için, Kürdistan aidiyeti için parti aidiyetinden vaz geçmiştir. Zamanı gelip Güney’e gittiğinde, hiçbir partinin aidiyeti ile değil; PDK, YNK, GORAN, PKK veya diğer partilerin aidiyeti ile değil, sadece Kürdistan aidiyeti ile Güney’e gitmiş ve orada şehit olmuştur.

Arkadaşlar, üçüncü mesajı da budur; Gönüllü Peşmergeler. Öyle inanıyorum ki bundan sonra bu sözü daha çok duyacağız. Bu sözün anlamı üzerinde daha derin düşünmeliyiz ve bu sözün anlamını çok iyi anlamalıyız. Bu söz, Gönüllü Peşmergeler sadece Kürdistan’a aittirler, hiçbir parçanın aidiyetinde değildirler, her parçada aynı işi yapabilirler, bu iş de Kürdistan’ın özgürlük ve bağımsızlık savaşıdır.

Hepinize katılımınız için teşekkür ediyoruz. Sait’imiz ile onur duyuyoruz ve umut ediyoruz ki ömrümüzün sonuna kadar vereceğimiz mücadele ile Sait’imize olan borcumuzu ödeyebileceğiz.

Yaşasın Bağımsız Kürdistan.
Yaşasın Kürdistan’ın Birliği.
Yaşasın Kürdistan’ın Özgürlük Savaşçıları

- Advertisment -

Recent Comments

Verified by MonsterInsights