Ana SayfaCÎHANSadr'dan protestolara devam çağrısı

Sadr’dan protestolara devam çağrısı

Irak’ta Sadr Hareketi lideri Mukteda Sadr, parlamentonun feshedilmesini ve erken seçime gidilmesini istedi.

Sadr, yaptığı televizyon konuşmasında, başkent Bağdat’ta hükümet binalarının bulunduğu Yeşil Bölge’deki destekçilerine talepleri yerine gelene kadar oturma eylemlerine devam etmeleri çağrısı yaptı.

Şii dini ve siyasi lider Sadr, İran destekli Şii siyasi rakiplerine diyalog ve uzlaşı kapısını kapatarak, parlamentonun lağvedilmesini ve erken seçim yapılmasını istedi.

Eski Başbakanlardan Nuri Maliki’nin kendisini öldürmek istediğini de iddia eden Sadr, “Yolsuzlukları bitirmek istiyorsanız varlığımdan faydalanın. Ey Irak halkı; değişim istiyorsanız sizi bekliyor olacağım” dedi.

“Şehit olmaya hazırım”

Diyalogun işe yaramadığını belirten Sadr, konuşmasında “Hiç kimse yaşananların bir güç mücadelesi olduğunu düşünmesin, çünkü güç isteyen biri 73 vekili parlamentodan çekmezdi” ifadesini kullandı.

Sadece reform istediğini kaydeden Sadr, halkın sözünü söylediğini kaydetti.

Sadr, demokratik reform isteğini vurgulayarak “Hiçbir şekilde kan dökülmesine rıza gösteremem. Ancak reform ve halkın kurtuluşu adına şehit olmaya hazırım” dedi.

Sadr yanlıları, Yeşil Bölge’yi basmıştı

Irak’ta Ekim 2021’de yapılan seçimlerden galip çıkan Şii siyasi ve dini lider Mukteda Sadr, İran yanlısı partilerle hükümet kurmaya yanaşmamış ve ardından siyasetten çekildiğini açıklamıştı. Sadr sonrası hükümet kurma işi rakibi Koordinasyon Çerçevesi’ne geçmişti.

Koordinasyon Çerçevesi, 25 Temmuz’da başbakan adayı olarak eski Çalışma ve Sosyal İşler Bakanı Muhammed Şiya Sudani’yi seçtiğini duyurmuştu.

Sadr yanlıları, İran’a yakın Şii siyasi çatı kuruluş Koordinasyon Çerçevesi’nin başbakan adayı Sudani’yi protesto etmek amacıyla 30 Temmuz Cumartesi günü Yeşil Bölge’ye girerek Meclis binasını basmış ve burada oturma eylemi başlatmıştı.

Irak Başbakanı Mustafa Kazımi, Yeşil Bölge’deki oturma eylemlerini sürdüren Sadr Hareketi mensuplarına seslenerek, devlet kurumlarını boşaltmalarını istemişti.

Kazımi, siyasi partilerle Sadr’a diyalog çağrısı yapmıştı.

RÛDAW

- Advertisment -

Recent Comments