Ana SayfaPUTİN'DEN TÜRKİYE AÇIKLAMASI: FİKRİMİ DEĞİŞTİRİYORUM
Array

PUTİN’DEN TÜRKİYE AÇIKLAMASI: FİKRİMİ DEĞİŞTİRİYORUM

Rusya Devlet Başkanı Putin, “Karlov’un öldürülmesinin Rusya-Türkiye ilişkilerinin bozmak olduğu yönündeki açıklamalara şüpheyle bakıyordum. Fakat artık buna ikna olmaya başladım. Rus uçağını düşürme emrinin arkasında Türk liderliğinin olduğu konusunda fikrimi değiştiriyorum” ded1437 gazetecinin akreditasyon yaptırdığı geleneksel yılsonu büyük basın toplantısında konuşan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Türkiye ile ilgili açıklamalarda bulunndu.

Hürriyet’in aktardığı habere göre Putin, “Karlov’un öldürülmesi Rusya-Türkiye ilişkilerini bozmaya yönelik bir eylemdi. Rus uçağının düşürülmesinden sonra bu emri verenlerin amacının Rusya-Türkiye ilişkilerinin bozmak olduğu yönündeki açıklamalara şüpheyle bakıyordum. Fakat artık buna ikna olmaya başladım. Rus uçağını düşürme emrinin arkasında Türk liderliğinin olduğu konusunda fikrimi değiştiriyorum” ifadelerini kullandı.

‘FİKRİMİ DEĞİŞTİRİYORUM’

Ankara’da suikast sonucu hayatını kaybeden Rusya büyükelçisi Karlov’la ilgili bir soruyu yanıtlayan Putin şöyle konuştu: “Karlov’un öldürülmesi Rusya-Türkiye ilişkilerini bozmaya yönelik bir eylemdi. Rus uçağının düşürülmesinden sonra bu emri verenlerin amacının Rusya-Türkiye ilişkilerinin bozmak olduğu yönündeki açıklamalara şüpheyle bakıyordum. Fakat artık buna ikna olmaya başladım. Rus uçağını düşürme emrinin arkasında Türk liderliğinin olduğu konusunda fikrimi değiştiriyorum. Karlov’un öldürülmesi Rusya-Türkiye ilişkilerine zarar vermeyecek.”

Putin’in konuşmasında “Aşırı görüşlüler Türk ordusuna derin bir şekilde yuvalanmış durumunda” ifadesini kullandığı da kaydedildi.

İRAN, ESAD VE TÜRKİYE ASTANA’DA BARIŞ GÖRÜŞMELERİ KONUSUNDA MUTABIK

Halep’te Suriye ordusunun zaferinin ardından başlayan tahliyelerle ilgili de konuşan Putin şunları dile getirdi: “Halep’ten neredeyse 100.000 kişi tahliye edildi. Bu, dünyadaki en büyük insani operasyon oldu. Bu, Türkiye Cumhurbaşkanı (Recep Tayyip Erdoğan), İran liderliği ve Suriye Devlet Başkanı (Beşar Esad) olmadan başarılamazdı. Bundan sonraki adım Suriye’nin tamamında ateşkesi tam anlamıyla sağlayacak bir anlaşmaya varmak.

İran, Esad ve Türkiye, Suriyeli tarafların Astana’da barış görüşmeleri yapması konusunda mutabık. Rusya, Türkiye ve İran’ın dahil olduğu üçlü format Suriye konusunda etkili olduğunu kanıtladı. Bu formatı devam ettirmek gerek. ABD’yi de Rusya, Türkiye ve İran’ın çabalarına katılmaya çağırıyoruz.”

GELENEKSEL BÜYÜK YIL SONU TOPLANTISI,

Rusya’da geleneksel yıl sonu toplantının ‘büyük’ olarak tanımlanmasının nedenlerinden bir diğeri de belirli bir bitiş zamanının olmaması. Zira basın toplantısının ne zaman biteceğine Putin kendisi karar veriyor. Putin’in bu yıl 12. kez düzenlediği basın toplantılarının en uzunu 2008’de gerçekleşmişti. Bu basın toplantısı 4 saat 40 dakika sürmüştü. Putin’in geçen yılki basın toplantısıysa 3 saat 8 dakika sürdü. Putin, dün düzenlenmesi planlanan bu yılki büyük basın toplantısını Rusya’nın öldürülen Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov’un cenaze törenine katılmak için bugüne ertelemişti. Bu, Putin’in basın toplantısını ilk erteleyişi olmuştu.

- Advertisment -

Recent Comments

Verified by MonsterInsights