Ana SayfaSIYASETPROF. KEYMAN: TRUMP, KÜRDİSTAN’IN BAĞIMSIZLIĞINA YEŞİL IŞIK YAKABİLİR

PROF. KEYMAN: TRUMP, KÜRDİSTAN’IN BAĞIMSIZLIĞINA YEŞİL IŞIK YAKABİLİR

ABD’de seçimlerini K24’e değerlendiren Prof. Fuat Keyman, “Trump’ın en önemli önceliği DAİŞ’i bitirmek olacak. Ancak DAİŞ sonrası Suriye ve Irak’ın bütünlüğü konusunda eski yönetimler gibi ısrarcı olmayacak. Özellikle Irak’ın toprak bütünlüğü Washington için eskisi kadar önem arzetmeyecek” dedi.

Dünya, süper güç ABD’nin yeni başkanı Donald Trump’ın izleyeceği politikaları tartışıyor. En çok merak edilen konu ise Trump’ın başkanlığındaki ABD’nin Ortadoğu politikaları. Günlerdir uzmanlar, akademisyenler, gazeteciler, siyasetçiler bu konulara dair görüşler dile getiriyor.

Türkiye’de de ana gündem maddesi bu. ABD’yi yakından tanıyan Türkiye’nin önde gelen dış politika uzmanlarından Prof. Fuat Keyman’a göre, Donald Trump döneminde ABD, Ortadoğu ile eskisi kadar ilgili olmayacak.

DAİŞ SONRASINA ÇOK KARIŞMAYACAK

K24’e değerlendirmelerde bulunan İstanbul Politikalar Merkezi Direktörü Prof. Fuat Keyman, bu konuda şunları söyledi: “Trump’ın en önemli önceliği DAİŞ’i bitirmek olacak. Bunun için Irak’ta ve Suriye’de Peşmerge ile Kürt güçlerle işbirliğine devam edecek. Ancak DAİŞ sonrası Suriye ve Irak’ın bütünlüğü konusunda eski yönetimler gibi ısrarcı olmayacak. Özellikle Irak’ın toprak bütünlüğü Washington için eskisi kadar önem arzetmeyecek. Dolayısıyla Kürdistan’ın bağımsızlığı konusunda yeşil ışık olarak kabul edilebilir.”

TRUMP, PUTİN, ERDOĞAN ÜÇLÜSÜ

Bu dönemde ABD-Türkiye ilişkilerinin geçen döneme göre daha sorunsuz geçmesinin muhtemel olduğunu dile getiren Prof. Keyman şöyle konuştu: “ABD, insan hakları demokrasi gibi konularda eskisi gibi Türkiye’ye sıkıştırmayacaktır. Trump güçlü liderlerle çalışmaktan zevk alacaktır. O nedenle Trump, Ortadoğu konusunda Putin ve Erdoğan ile yakın çalışma içine girecektir. Suriye konusunda Trump ile Erdoğan’ın politikaları uyuşmayacak ancak muhtemelen Türkiye bu konudaki politikalarını gözden geçirerek ABD ve Rusya ile uyumlu hale gelecektir.”

k24

 

 

- Advertisment -

Recent Comments

Verified by MonsterInsights