Ana SayfaKURDISTANMUSUL PAZARLIĞININ KAZANANI MESUT BARZANİ

MUSUL PAZARLIĞININ KAZANANI MESUT BARZANİ

Güney Kurdistan ile Bağdat yönetimi arasında Musul operasyonu hakkında bugün varılan anlaşmanın detayları ortaya çıktı.

Başkan Mesud Barzani, bugün sabah saatlerinde Musul operasyonu hakkında Bağdat hükümeti ile anlaşma yapıldığını açıkladı.

Barzani tarafından yapılan yazılı açıklamada Guney Kurdistanın, Bağdat hükümetine Musul operasyonu sırasında topraklarını kullanma izni verdiği açıklandı.

BAĞDAT, GEÇİŞ İZNİ İÇİN “TARTIŞMALI BÖLGELERDEN”VAZGEÇTİ

Barzani’nin açıklamasının detayları ilerleyen saatlerde ortaya çıktı.

Mesud Barzani’nin üyesi olduğu KDP partisi yönetim kurulundan Ali Awni, Bağdat hükümeti ile yapılan anlaşmanın detaylarını paylaştı.

Ali Awni, Bağdat yönetimi ile Musul operasyonu konusunda yaptıkları görüşmelerde, Kürt yönetimi idaresi dışında kalan Kürt topraklarının, Kurdistana devri konusunda anlaştıklarını söyledi.

Irak ordusunun, Peşmerge Güçleri’nin kontrolündeki bölgeleri kullanarak Musul Barajı’na ilerlediğini belirten Awni, “Kurdistan Yönetimi, Irak ordusunun Kürt  topraklarından Musul’a operasyon düzenlenmesini kabul etti. Buna karşılık olarak da Peşmerge güçlerinin, kontrolüne geçecek ‘Kurdistan idaresi dışında kalan bölgelerden çekilmeyeceği konusunda Irak hükümetini ikna etti” dedi.

KURDİSTANA DEVREDİLEN BÖLGELER

Şu an Ninova ovasında Peşmerge kontrolünde olmayan tek bölge (Musul hariç) Xazir’ın batı ve kuzeybatısı.

Barzani, Irak ordusuna geçiş iznini Ninova, Kerkük, Selahaddin ve Diyala illerindeki tartışmalı bölgelerin Kurdistana bağlanması karşılığında verdi.

Anlaşmaya göre Peşmerge 2014’ten beri kontrol altına aldığı, Şengal ve Kerkük de dahil olmak üzere hiç bir yerden çekilmeyecek.

Uzmanlar, bu anlaşmanın ileriki yıllarda Kurdistan ve Irak arasında çıkacak askeri anlaşmazlıklarda da emsal olarak kullanılacağını belirtiyor.

Bundan sonra Irak ordusunun sadece fiilen değil, kanunen de Kurdistan topraklarına girmesinin  Kurdistan Hükümeti’nin iznine bağlı olacağı da ifade ediliyor.

- Advertisment -

Recent Comments

Verified by MonsterInsights