Ana SayfaMOSKOVA DEVLET ÜNİVERSİTESİNDE KÜRTÇE EĞİTİMİ
Array

MOSKOVA DEVLET ÜNİVERSİTESİNDE KÜRTÇE EĞİTİMİ

Rusya’nın başkentinde bulunan Moskova Devlet Üniversitesi Asya dilleri Fakültesi, bu yıl ilk defa Kürtçe öğretimine başladığı ve öğrencilerin ilk diplomalarını aldığı belirtildi.

3 ay süren Kürtçe dil eğitiminin verildiği branşta 12 Rus ve farklı uyruklardan öğrenci ilk diplomalarını almaya hak kazandı.

Kürtçeyi sevdikleri için öğrendiklerini belirten öğrencilerin yanı sıra Üniversite yöneticileri Kürtçe dil eğitiminin başlatılmasının siyasi ve kültürel boyutuna değiniyorlar.

Üniversite Rektörü İgor Milakhini, Kürtçeyi de Asya dilleri bünyesinde öğretim müfredatına katmalarının sebebini, gelişen siyasi ilişkiler ve Kürtçe’nin dünyada görmüş olduğu rağbetten kaynaklandığını belirtti.

“Kürtlerin yıllardır koruduğu dilleri ve kültürlerinin öğrenilmesinin gerekliliğini de bunu gerçekleştirmemizin sebepleri arasına koyabiliriz. Bu bağlamda uzmanları ve Rus vatandaşlarını Kürtçeye aşina etmek için böyle bir yola başvurduk” diye konuştu.

Kürtçeyi öğrenen öğrenciler de bu gelişmeden memnun kaldıklarını belirterek “Zira Kürtçeyi öğrenmek için artık yurtdışına çıkmamıza gerek yok” diyorlar.

Öğrencilerden biri olan Aleksandra, Moskova’da yaşadığını, Kürtçeyi sevdiğini ve bu yüzden iki lehçesini öğrendiğini belirtirken bir diğer öğrenci ise, bir üniversitede okurken aynı zamanda Moskova Devlet Üniversitesi’nde Kürtçeyi de öğrendiğini ve Kürdistan’a ders kitapları göndermek istediğini söyledi.

Kürtçe branşından Dr. Vedim Makarenka ise, bu çalışmaların Kürtlerin mücadeleleri sonucu elde ettikleri kazanımlarla bağlantılı olduğunu vurgulayarak “Irak’ta Kürtler büyük kazanımlar elde etmiş durumdalar. Suriye ve Türkiye’deki Kürtler hakları için mücadele yürütmektedirler. Bu açıdan Rusya, Kürt dili ve edebiyatına önem verip öğretiyor. Rusya, Kürtleri kendisine yakın görüyor ve Orta Doğudaki bütün Kürtler Rusya’nın Orta Doğu siyasetini olumlu karşılamışlar, Rusya’da hakeza” diye belirtti.

ZERnews

- Advertisment -

Recent Comments

Verified by MonsterInsights