Ana SayfaMEDLOG LOJİSTİK'TE DİRENİŞ DEVAM EDİYOR
Array

MEDLOG LOJİSTİK’TE DİRENİŞ DEVAM EDİYOR

Nakliyat-İş, sendikalaştıkları için işten atılan 150’yi aşkın üyesi için MSC Medlog önünde açıklama yaptı

DİSK/Nakliyat-İş bugün, İstanbul, İzmir, Mersin, Gebze ve Gemlik olmak üzere MSC/Medlog Lojistik tarafından sendikalaştıkları için işten atılan 150’yi aşkın üyesi için Medlog Lojistik’in Mecidiyeköy’deki Genel Merkez Binası önünde basın açıklaması yaptı.

Sendika Genel Başkanı Ali Rıza Küçükosmanoğlu yaptığı açıklamada, üyelerinin sendikalaştıkları için işten atıldığını belirterek şunları ifade etti:

61 gündür işi, ekmeği, anayasal hakları için yiğitçe direnen Medlog işçilerini ve siz değerli basın emekçilerini sendikamız adına saygıyla selamlıyorum.

Bir taraftan buradaki işyerlerini krizden dolayı kapatacağız derken bir taraftan da bu işleri Arkas’a yaptırmaya devam ediyor. MSC Medlog dünyanın ikinci büyük konteyner taşımacılığını yapıyor. Dünya çağında 54 bin işçisi bulunan Medlog’da birçok işçi sendikalı olarak çalışırken, Türkiye’de sudan ucuz, güvencesiz ve sendikasız çalıştırılmaktadır. Faklı ülkelerde çalışan işçiler ortalama 2500-300 dolar gibi bir fiyat alırken burada asgari ücrete çalıştırılmaktadır.

Türkiye’deki işçiler anayasal haklarını kullanarak sendikamızda örgütlenerek çoğunluğu yakaladılar ve bakanlığa başvurularını yaptılar. Ancak karşısında örgütlü bir işçi, DİSK/Nakliyat-İş’te örgütlü bir işçi istemeyen Medlog temsilcileri bu gelişmeler karşısında 150’yi aşkın üyemizi işten çıkardı.

Türkiye’deki konteyner sayısını iki katına çıkaracağız açıklamaları yapan Medlog temsilcileri, anayasal haklarını kullanarak sendikalaşan üyelerimizi, “işlerimiz kötü gidiyor”, “daralmaya gidiyoruz” gibi yalan açıklamalarla işten çıkardıklarını söylüyorlar. Bizim bunlara karnımız tok. Siz, örgütlü ve bilinçli işçileri istemiyorsunuz.

İşçiler burada insan yerine konulmadıkları, aldıkları ücret yaptıkları işleri karşılamadığı için bize üye oldular. Siz istiyorsunuz ki, düşük ücrete istediğimiz işi yaptıralım, köle gibi çalıştıralım. Samsun’da da 7 arkadaşımızı işten attınız ve direnişimiz orada da devam edecek.Bizler Nakliyat-İş olarak direnişimizi sonuna kadar sürdüreceğiz. İster iki ay isterse de iki yıl sürsün bu direnişi kararlıca sürdüreceğiz ve üyelerimiz Medlog’a sendikalı olarak girecekler.

Açıklamanın ardından işçiler “Yaşasın onurlu direnişimiz!”, “Medlog işçisi köle değildir!”,“Baskılar bizi yıldıramaz!” sloganları attılar.

Nakliyat-İş, 61.gününe giren direnişi bugün itibariyle Mecidiköy’e taşıdıklarını da söyleyerek emek dostlarından kendileri ile dayanışma çağrısında bulundu.

alınteri

- Advertisment -

Recent Comments

Verified by MonsterInsights