Ana SayfaKOALİSYON UÇAKLARI SURİYE ORDUSUNU BOMBALADI
Array

KOALİSYON UÇAKLARI SURİYE ORDUSUNU BOMBALADI

Suriye, Deyr Ez Zor’daki mevzilerinin ABD öncülüğündeki koalisyon tarafından bombalandığını ve 62 askerinin yaşamını yitirdiğini iddia etti.

Suriye hükümeti, Deyr Ez Zor’un El Tharda Dağı’nda mevzilerinin ABD öncülüğündeki uluslararası koalisyon tarafından bombalandığını ileri sürdü.Bombardımanda 62 askerin yaşamını yitirdiği, 100 askerin de yaralandığı belirtildi.

Sputnik’te yer alan haberde, Rusya Savunma Bakanlığı da koalisyona ait 2 F-16 jeti ve 2 A-10 tipi uçağın Suriye ordusu mevzilerine saldırı düzenlediğini doğruladı. Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov, “Bugün Moskova saati ile 17.00-17.50’de IŞİD’le mücadele koalisyonu (iki F-16 ve iki A-10 jeti) Deyr Ez Zor’daki havalimanı yakınlarında IŞİD tarafından etrafı çevrilmiş olan Suriye hükümeti güçlerinin birliklerine 4 saldırı düzenledi. Koalisyona ait uçaklar Suriye hava sahasına Irak sınırı tarafından girdi” ifadelerini kullandı.

Konaşenkov, “Hava saldırıları koordinasyondaki bir hata yüzünden düzenlendiyse, bu, ABD tarafının terörist gruplara karşı eylemlerini Rusya ile birlikte koordine etme konusundaki isteksizliğinin doğrudan sonucu demektir” dedi. Diğer taraftan Bakanlık, uluslararası koalisyona ait uçakların Suriye askerlerini vurmasının hemen ardından IŞİD’in saldırı başlattığının altını çizdi. (ilke)

- Advertisment -

Recent Comments

Verified by MonsterInsights