Ana SayfaKESK’TEN DÖRT BİR YANDA EYLEM: “GÜN, MÜCADELEYİ YÜKSELTME GÜNÜDÜR”
Array

KESK’TEN DÖRT BİR YANDA EYLEM: “GÜN, MÜCADELEYİ YÜKSELTME GÜNÜDÜR”

Görevden alınan eğitim emekçilerine ilişkin KESK’in öncülüğünde İstanbul, Ankara, Mersin, Hatay, Adana, Dersim, Van, Muş ve Elazığ Harput’ta eylem ve açıklamalar yapıldı. Muhalif basın yayın kuruluşlarının ekranlarının karartılmasına dönük tepkilerin de gösterildiği eylemlerde emek ve demokrasi güçleri, AKP’nin saldırılarına karşı “sonuna kadar mücadele” diyerek yanıt verdi

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) iktidarın toplumun bütün kesimlerine yönelik başlattığı saldırılara karşı Ankara Sakarya Caddesi’nde bir araya gelerek basın açıklaması gerçekleştirdi. Emek ve demokrasi güçlerinin de destek verdiği açıklamada, “KHK’lar kaldırılsın, OHAL kaldırılsın, Öğretmenime dokunma” yazılı dövizler taşındı. “OHAL, baskı, sürgün, ihraç KHK’ler son bulsun” pankartının açıldığı alanda basın açıklamasını KESK MYK üyesi Ramazan Gürbüz yaptı. Gürbüz “AKP darbesi emekçileri teslim alamayacaktır” dedi.

kesk-ankara-subeler-platformu-aciklama-1ekim2016

İstanbul

istanbul_kesk_eylemi_1ekim-1

İstanbul’da da KESK Şubeler Platformu, DİSK, İstanbul Tabip Odası ve TMMOB İstanbul İl Koordinasyonu üyeleri, OHAL kararnameleriyle açığa alma, ihraçlar ve basın yayın organlarının kapatılmasını Galatasaray Lisesi önünde yaptıkları basın açıklamasıyla protesto etti.

“OHAL’e, KHK’lere, ihraç ve açığa almalara karşı iş güvencemizi savunuyoruz” yazılı pankartın açıldığı ve sık sık “Faşizme karşı omuz omuza” ,” Özgür medya susturulamaz” sloganlarının atıldığı eyleme, HDP İstanbul Milletvekili Hüda Kaya, HDP il eş başkanları Aysel Güzel ile Doğan Erbaş, ESP, İHD ve EHP üyeleri de destek verdi.

Eylemde konuşan KESK MYK üyesi İlhan Yiğit, 15 Temmuz darbe girişimi sonrası yaşanan açığa almalara ve ihraçlara dikkat çekti. 12 Eylül’den farklı olarak televizyon ve radyoların kapatıldığını söyleyen Yiğit, hükümetin kendi darbesini yaptığını kaydetti. Darbeden en çok çeken kurumlardan birinin KESK olduğunu dile getiren Yiğit, yapacakları eylemlerle işyerlerinde, kent meydanlarında halkı bilinçlendireceklerini ifade etti.

‘Arkadaşlarımız görevlerine iade edilsin’

Yiğit’in ardından söz alan TMMOB üyesi Cevahir Efe Akçelik ise, AKP’nin muhalif kesimleri sindirmek için çalışmalarını sürdürdüğünü belirterek, “Emek örgütleri olarak cadı avına son verin” dedi. Akçelik, KHK’ler ile görevlerine son verilen arkadaşlarının görevlerine iade edilmesini istedi.

‘Direniş başarıya ulaşacak’

HDP İstanbul Milletvekili Hüda Kaya da sendikaların demokratik haklarının peşinde taviz vermeden mücadelesini sürdüren yegane alanlar olduğunu ifade etti. Kaya, sözlerini şöyle sürdürdü: “Ülkemizin en büyük bir ihtiyacı olan vicdanın, adaletin, barışın, özgürlüğün, mücadelesinde dik bir duruş ile gösterdiler” dedi. Kaya, “Emekçilerimizin ortaya koyduğu direniş başarıya ulaşacak.”

‘Mücadelemizi sürdüreceğiz’

Yapılan konuşmaların ardından basın açıklaması metnini KESK İstanbul Şubeler Platformu Dönem sözcüsü Sevtap Akdağ okudu. “Gün umutsuzluk günü değil, umudu, dayanışmayı ve mücadeleyi yükseltme günüdür” diyen Akdağ, mücadele mesajı verdi.

Van

KESK Van Şubeler Platformu üyeleri, merkez İpekyolu ilçesinde bulunan Feqiyê Teyran Parkı’nda bir araya geldi. “İşimize ve geleceğimize sahip çıkıyoruz, bu ağır saldırıyı da püskürteceğiz” pankartı açan emekçilere çevrede bulunan yurttaşlar da destek verdi. Platform Dönem Sözcüsü Vural Aytürk, darbecilerle mücadele adı altında işçi ve emekçilere bedel ödetildiğini belirterek, “KESK hedefte; çünkü KESK, emekten, demokrasiden, barıştan yana milyonların sesidir. KESK, sendikal mücadelenin demokrasi ve özgürlük mücadelesinin bir parçası olduğunu bilen kamu emekçilerinin emek örgütüdür” dedi.

Aytürk, sonuç alana kadar eylemlerinin devam edeceği bilgisini paylaştı.

Mersin

mersin_kesk_eylemi_1ekim-2

Mersin KESK Şubeler Platformu, eğitim emekçilerinin açığa alınmasını protesto etmek için Akdeniz ilçesine bağlı İstiklal Caddesi’nden Özgür Çocuk Parkı’na yürümek istedi. Ancak emekçiler polis engeline takıldı. Görüşmeler sonuç vermeyince başka yollardan parka ulaşan emekçiler burada basın açıklaması yaptı. Çok sayıda sivil toplum örgütünün yanı sıra siyasi partilerin de destek verdiği eylemde, “Karanlığa teslim olmayacağız” sloganı atıldı. Emekçilerin, “Öğretmenime Dokunma” ve “Eğitim Sen’e dokunma” yazılı tişörtler giydiği eylemde Emek ve Demokrasi Platformu Sözcüsü Kemal Göksoy konuştu.

Darbe girişiminin OHAL ilanı ile fırsata çevrildiğini belirten Göksoy, sivil darbe sürecinin derinleştiğini ifade etti. Genelde toplumun özelde de kamu emekçilerinin sıkıştırıldığı bu cendereden çıkmanın tek yolunun birleşik mücadeleyi örmekten geçtiğini ifade eden Göksoy, “Ülkemiz ve geleceğimize sahip çıkmak için eğitim emekçileri ve sendikaları olarak Eğitim Sen’e sahip çıkıyoruz” diye konuştu.

Mersin KESK Şubeler Platformu Sözcüsü Yusuf Kaya da, darbe zihniyetiyle yargı önünde hesaplaşılması gerektiğini belirterek, “AKP’ye muhalif olan tüm kesimler zapturapt altına alınmıştır” dedi. Kaya “OHAL kaldırılmalı, KHK’ler iptal edilmeli, Toplumun tüm kesimleriyle birlikte oturarak, Türkiye’nin geleceği için kararlar alınmalıdır” diyerek konuşmasını sonlandırdı.

‘Barış için hedef alındık’

Eğitim Sen Mersin Şube Başkanı Sinan Muşlu ise, eğitim emekçilerinin hedefe alınmasının 3 temel sebebi olduğunu belirterek, “Eğitim emekçileri laik, bilimsel, anadilde eğitimi savundukları için, demokrasi ve özgürlükleri savundukları için en önemlisi de savaşa karşı barışı savundukları için hedefe alındı. Ama bizler asla bu 3 ilkemizden de vazgeçmeyeceğiz” diye konuştu.

Ardından açığa alınan eğitim emekçilerinin işe geri dönmesi için imza standı açıldı.

Muş

Atatürk Çocuk Parkı önünde gerçekleşen açıklamaya sendika üyesi emekçilerin yanı sıra DBP il yöneticileri ve açığa alınan emekçilerin aileleri de destek verirken, kitle, “Hukuksuz sürgünlere, keyfi açığa almalara ihraçlar hayır” pankartı ile “Öğretmenime dokunma”, “Sürgüne hayır” dövizleri açtı.

Kitle adına basın açıklamasını okuyan KESK Muş Şube Başkanı Mustafa Demiraydın, “Kamu emekçileri olarak sıkıştırıldığımız bu cendereden çıkmanın tek yolu sıramızı beklemeden, haklarımızı korumak için, zaman kaybetmeden birleşik mücadeleyi örmekten geçer” diye konuştu.

Baskılar karşısında yılmayacakları ve mücadeleye devam edeceklerini belirten Demiraydın, “Haklı mücadelemizi baskı altına almaya çalışan, her türlü hukuk dışı ve fiili uygulamalar karşısında geçmişte olduğu gibi bugün de sessiz kalmayacağız. Zulmün ve zorbalığın efendileri önünde asla boyun eğmeyeceğiz” şeklinde konuştu.

Açıklamanın ardından kitle, alkışlar eşliğinde eylemi sonlandırdı.

Harput

Elazığ’ın Harput ilçesinde 99 eğitim emekçisinin açığa alınmasına yönelik oturma eyleminin 11’inci gününde mücadelelerine davam eden Eğitim Sen üyeleri basın açıklaması düzenledi.

KESK öncülüğünde, Hozat Garajı meydanında toplanan kitle yapılan basın açıklamasına İHD, HDP ve farklı meslek gruplardaki kitle “Öğretmenime dokunma sloganı ile basın açıklamasına destek verdi. “Biz bitti demeden hiçbir ders bitmez”, “Barışı istemek suç değildir” ve “İşime, geleceğime dokunma” pankartları taşıyan kitle sık sık “Direne direne kazanacağız” ile “Faşizme karşı omuz omuza” sloganları attı.

Her dönem emek, demokrasi ve barış düşmanlarının hedefinde olduklarını belirten KESK dönem sözcüsü Kenan Korkmaz, “KESK olarak, ne zaman haklarımızı, özgürlüklerimizi yok sayan düzenlemelere, saldırılara karşı emek ve demokrasi mücadelemizi yükseltsek karşımızda korku imparatorluğunun “ustalaşan” mimarlarını bulduk” şeklinde konuştu.

Onlarca televizyon ve radyo kanallarının susturulduğunu ve halkın tarafsız haber alma hakkı gasp edilmesinin kabul edilebilir bir karar olmadığına değinen Korkmaz, “Tek adama dayalı dikta rejimini hayata geçirmenin fırsatı, onların deyimi ile “Allah’ın lütfu” bu OHAL düzeninde bir kez daha hedef tahtasına konmuş olmamız bizim için aslında şaşırtıcı değildir. Barıştan yana insanlıktan yana olanlar bugün de emek, demokrasi ve barış düşmanlarının hedefindedir” diye konuştu.

KESK olarak umutsuzluğa geçit vermeyeceklerini belirten Korkmaz, “Gün, umutsuzluk günü değil, umudu, dayanışmayı, direnişi, mücadeleyi büyütme günüdür. Ülkemizde yepyeni, mutlu bir hayatın filizlenmesini sağlayacak, Umut sende, bende, bizde. Umut birliğimizde, mücadelemizde, dayanışmamızda. Üstümüze çöken kara bulutları dağıtacak tek güneş birliğimiz, direnişimiz, yarına olan umudumuzdur. Şimdi birbirimize her zamankinden daha fazla kenetlenerek dayanışma, direnme zamanıdır” diye belirtti.

Hatay

hatay_kesk_eylemi_1ekim

Hatay’ın Antakya ilçesinde Köprübaşı’nda bir araya gelen eğitim emekçileri açığa alınmaları protesto etti. “Açığa alınan ve ihraç edilen eğitim emekçileri görevlerine iade edilsin” pankartı açan eğitimcilere veli ve öğrenciler de destek verdi. Yüzlerce kişinin hep bir ağızdan attığı sloganların yanı sıra taşınan dövizlerle OHAL’in de kaldırılması istendi.

Basın açıklamasını yapan Eğitim Sen Hatay Şube Başkanı Dursun Soydan, açığa alınan eğitim emekçilerinin her yerde itiraz dilekçelerinin dahi kabul edilmediğini belirterek, siyasi iktidarın OHAL’i kendine kalkan yaparak, muhalifleri sindirmeye ve susturmaya çalıştığının altını çizdi. KHK ile radyo ve Tv’lerin kapatılmasını da kınayan Soydan, siyasi iktidarın emekten, demokrasiden, yana olan muhalif basın yayın organlarını susturarak halkın haber alma hakkına, ifade özgürlüğüne darbe vurduğunu belirtti. Kapatılan televizyonları “Milyonerlerin değil milyonların sesi” olarak tanımlayan Dursun, televizyon, radyo ve gazetelerin susturulmasını kabul etmeyeceklerini ifade etti.

Dersim

85 eğitim emekçisinin haklarının iadesi için başlatılan eylem 23’ncü gününde devam etti. Yeraltı Çarşısı üstünde gerçekleşen eyleme HDP, DBP il eş başkanları, Ovacık Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu, öğretmenler ve yüzlerce kişi katıldı. Burada bir araya gelen yüzlerce kişi hep bir ağızdan “Diktatöre biat etmeyeceğiz” ve “Gün gelecek devran dönecek AKP halka hesap verecek” sloganları atarak oturma eylemine geçti. Yapılan bir saatlik oturma eyleminin ardından direniş halayı çekildi.

Yarın ki eylemin oynanacak olan Dersimspor ile Kırıkhan Spor maçında yapılacağı belirtilerek katılım çağrısında bulunulmasının ardından eylem alkışlar eşliğinde sonlandı.

Adana

adana_kesk_eylemi_1ekim_evrensel

HDP Adana İl Örgütü, günlerdir Atatürk Parkı’nda “Öğretmenime dokunma” eyleminde olan eğitim emekçilerine destek ziyaretinde bulundu. “Biat etmeyenler devletten tasfiye ediliyor. Öğretmenime dokunma” pankartının açıldığı eyleme HDP Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş, HDP, HDK, Alevi kurumları ve çok sayıda kişi katıldı.

Daha sonra kurum temsilcileri ise birer konuşma yaparak, AKP’nin hukuksuzluklarını eleştirdi.

sendıka org.

- Advertisment -

Recent Comments

Verified by MonsterInsights