Ana SayfaGIŞTÎBINPÊKIRINÊN MAFÊKalp krizi sonucu göz damarları patlayan hasta tutuklu hastaneye yatırılmadan cezaevine götürüldü

Kalp krizi sonucu göz damarları patlayan hasta tutuklu hastaneye yatırılmadan cezaevine götürüldü

Van Cezaevi’nde bulunan hasta tutuklu Seyfettin Demhat kalp krizi geçirdi. Demhatı’ın kalp krizine ve göz damarlarının patlamasına rağmen hastaneye yatırılmadığı ortaya çıktı.

Cezaevlerindeki siyasi hasta tutukluların durumu giderek ağırlaşırken, cezaevlerindeki kötü koşullar nedeniyle hasta tutukluların sayıları artmaya devam ediyor. Van Cezaevi’nde bulunan hasta tutuklu Seyfettin Demhat, FMF hastası (Ailevi Akdeniz Ateşi) hastalığı nedeniyle sürekli atak geçiriyor. Fırat Haber Ajansı’nın (ANF) geçtiği habere göre, geçirdiği ataklar nedeniyle kalp krizi geçiren Seyfettin Demhat, hastaneye kaldırılmasına rağmen aynı gün aynı gün cezaevine geri getiriliyor.

Göz damarları patladı

8 yıldır cezaevinde bulunan Demhat’ın kardeşi Şengül Martı, ağabeyinin sağlık durumunun iyi olmadığını söyledi. Martı, FMF hastalığı nedeniyle ağabeyinin göz damarlarının patladığını, boyunda ve belinde fıtık çıktığını belirtti. Ağabeyinin kalp çarpıntısına neden olan kronik hastalığından dolayı ikinci kez kalp krizi geçirdiğini söyleyen Martı, “Kalp krizi nedeniyle hastaneye götürülmüş ama bizim hiçbir şekilde haberimiz olmadı. Aynı gün cezaevine geri getirmişler. Kalp krizi geçirmesine ve hastaneye götürülmesine rağmen bize hiçbir şekilde haber verilmedi. Kalp krizi geçirdiğini çok daha sonra abim bize söyledi. Abimin bu hastalığı nedeniyle cezaevinde kalmaması gerekir. Daha iyi koşullarda bakılması gerekiyor. FMF hastalığını tetikleyen en önemli etkenler stres, fiziksel yorgunluk, düzenli beslenmeme ve düzenli uyumamadır. Fakat cezaevi koşullarında bunların hiçbiri mümkün değil. Ve bütün bu olumsuz etkenler sürekli atak geçirmesine sebep oluyor” diyerek duyarlılık çağrısı yaptı.

- Advertisment -

Recent Comments