Ana SayfaİSTANBUL ÜNİVERSİTESİ, KHK İLE İHRAÇ EDİLEN ÖĞRETİM ÜYELERİ İÇİN ANA KAPI ÖNÜNDE...
Array

İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ, KHK İLE İHRAÇ EDİLEN ÖĞRETİM ÜYELERİ İÇİN ANA KAPI ÖNÜNDE BULUŞUCAK

İstanbul Üniversitesi, OHAL’e dayanan KHK ile atılan akademisyenler için Perşembe günü Ana Kapı önünde buluşulacak

15 Temmuz darbe girişimi ardından ilan edilen Olağaüstü Hal uygulamasına dayanarak 29 Ekim akşamı çıkarılan 675 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile ihraç edilen 1262 akademisyenden 17’si İstanbul Üniversitesi’nden. 17 akademisyenden 11’i Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim Sen) üyesi.

İstanbul Üniversitesi’nde ihraç edilen Eğitim Sen üyesi akademisyenler için, İstanbul Üniversitesi Demokratik Üniversite Girişimi, Öğretim Üyeleri Derneği, SES Aksaray Şubesi, Eğitim Sen İstanbul 6 No’lu Üniversiteler Şubesi ile İstanbul Tabip Odası tarafından 3 Kasım Perşembe günü 12.30’da Beyazıt Tarihi Ana Kapı önünde buluşma çağrısı yayınlandı.

Yapılan açıklama şu şekilde:

29 Ekim’de yayınlanan KHK ile işlerine son verilen arkadaşlarımızı okullarında karşılamak için evlerimizden çıktığımız sabah saatlerinde, Cumhuriyet Gazetesi’ne yönelik operasyonun ilk haberleri düştü. İktidar bir “şok terapisi” siyaseti uyguluyor. Üst üste gelen bu hamlelerin belki de en önemli sonucu siyasal ve toplumsal muhalefeti afallatmak, sersemletmek.

Afallamayacağız, sersemlemeyeceğiz! Rektör seçimlerini kendi tekeline alan, bazı illerimizde hastanelerde sağlıkçı bırakmayan son KHK’larda belki de en kritik ve ilginç hamle İstanbul Üniversitesi’ne yönelik olanıydı. Önümüze gelen liste büyük oranda bir “muhalif avı”na işaret ediyor. Av olmayacağız! Rektör diye atayacağınız müdürlere üniversitelerimizi bırakmayacağız!

Senelerdir omuz omuza mücadele ettiğimiz arkadaşlarımızı -şimdilik- işlerinden ettiniz. Canımızı yaktınız. Üniversite özerkliğini ayaklar altına aldınız. Teslim olmayız! Size yenilmeyiz! Umut mu? Görüşler muhtelif. Şair, “umutsuz yaşanmıyor” diyor. Kendisine “hiç umut var mı?” diye sorulan Yüzüklerin Efendisi’nin kahramanı Arathorn oğlu Aragorn “benim umuda ihtiyacım yok” diye cevap veriyor. Birbirimize umut olacağız!

Sadece kendi üyelerimize değil, demokratik muhalefetin tüm bileşenlerine birbirimizi yalnız bırakmama sorumluluğunu hatırlıyoruz. Bu minvalde herkesi, HERKESİ, işlerinden edilen arkadaşlarımızı, yeniden bir araya gelmek üzere uğurlamak için yan yana, omuz omuza olmaya çağırıyoruz.

Tarih: 3 Kasım Perşembe – 12:30 Yer: Beyazıt Büyük Kapı

İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ DEMOKRATİK ÜNİVERSİTE GİRİŞİMİ ÜNİVERSİTE ÖĞRETİM ÜYELERİ DERNEĞİ (ÜNİVDER) SES AKSARAY ŞUBESİ EĞİTİM SEN İSTANBUL 6 NOLU ÜNİVERSİTELER ŞUBESİ İSTANBUL TABİP ODASI

- Advertisment -

Recent Comments

Verified by MonsterInsights