Ana SayfaIRAK PARLAMENTOSU TÜRK ASKERLERİNİ ÇIKARILMASI İÇİN KARAR ALDI
Array

IRAK PARLAMENTOSU TÜRK ASKERLERİNİ ÇIKARILMASI İÇİN KARAR ALDI

Irak Parlamentosu bugün gerçekleştirdiği oturumda Irak topraklarındaki Türk güçlerinin çıkarılması için 7 maddelik karar aldı.

Parlamento Başkanı Selim Ciburi başkanlığında saat 11:00’da toplanan Irak Parlamentosu’nun bugünkü oturumunun ana gündem maddesi, Irak topraklarındaki Türk askeri varlığı ve Türkiye Meclisi’nin Irak’a yönelik sınırötesi tezkeresini uzatmasıydı.

Irak Parlamentosu’nda yapılan tartışmalar ardından Parlamento Irak topraklarındaki Türk askerlerinin çekilmesine ilişkin 7 maddeden oluşan bir kararı yapılan oylama ardından kabul etti.

Parlementonun aldığı kararlar şunlar:

– Irak hükümeti Bağdat’taki Türk bByükelçisini çağırarak Türk askerlerinin varlığına ilişkin tezkerinin süresinin uzatılmasına ilişkin meclisin aldığı karardan duyulan rahatsızlığı iletmeli.

– Irak hükümeti, Irak topraklarının korunması ve savunulması açısından diplomatik ve askeri tedbirlerini almalı ve ayrıca ekonomik ve ticari ilişkileri bir kez daha gözden geçirmeli.

– Irak hükümeti, Birleşmiş Milletler (BM), Uluslararası Güvenlik Konseyi ve Arap Birliği’nden Türk askerlerinin Irak topraklarındaki varlığına tepki göstermelerini talep ederek bu güçleri çıkarmalı.

– Irak hükümeti, Irak topraklarındaki Türk askeri güçlerini işgalci bir güç olarak değerlendirmeli ve bu güçlerin çıkartılması için gerekli faaliyetleri yürütmeli.

– Irak, Türkiye ile olan tüm ilişkilerini bir kez daha gözden geçirmeli.

– Irak hükümeti, Türk askerlerinin Irak topraklarındaki varlığını destekleyen ve bu yönde açıklamalarda bulunanlara ilişkin ilgili kurum ve taraflar tarafından dava açılmasını talep etmeli.

– Irak parlamentosu Erdoğan’ın Irak’ın bağımsızlığına ilişkin açıklamasını reddetmekte ve bu tür açıklamaları Irak bileşenlerini parçalayan açıklamalar olarak değerlendirmektedir

anf

- Advertisment -

Recent Comments

Verified by MonsterInsights