Ana SayfaIRAK BAŞBAKANI ABADİ: TÜRK ASKERİ DE PKK DE ÇEKİLECEK
Array

IRAK BAŞBAKANI ABADİ: TÜRK ASKERİ DE PKK DE ÇEKİLECEK

Irak Başbakanı Haydar Abadi, Şengal’den çekilme konusunda PKK’yle yaptıkları görüşmenin olumlu geçtiğini söyledi.

Irak Parlamentosu Savunma ve Güvenlik Komisyonu dün Başbakan Haydar Abadi’nin katılımıyla gerçekleşen toplantıda, üst düzey askeri komutanlarla Şengal konusunu görüştü.

Toplantı hakkında Rûdaw’a konuşan komisyon üyesi Şahevan Abdullah, “Güvenlikle ilgili özel bir toplantıydı. Musul Operasyonu, IŞİD, Bağdat’ın güvenlik durumu görüşüldü” dedi.

Şahevan Abdullah, Bağdat’ın güvenliği konusunda Kürdistan Bölgesi’ndeki güvenlik tecrübelerinden yararlanılması gerektiğini dile getirdiklerini ve bu önerilerinin olumlu karşılandığını söyledi. Bu çerçevede yapılması gerekenler, rapor halinde sunulacak.

Peşmerge bütçesinin de konuşulduğunu dile getiren Abdullah, “Abadi’ye, ‘Peşmerge Güçleri’nin tamamının bütçesini karşılamıyorsanız bile, Kürdistan Bölgesi dışında bulunan bölgelerdeki peşmergelerin maaşını karşılayın’ dedim ancak, ‘Kürdistan kendi petrolünü satıyor ve peşmergenin maaşını ordan karşılayabilir’ yanıtını verdi” şeklinde aktardı.

PKK’nin Şengal’de bulunmasıyla ilgili ise Abdullah, “Abadi toplantıda PKK ile görüştüklerini ve kendilerine, Şengal’den çıkmaları gerektiğini ilettiklerini söyledi. ‘Onlar Türk vatandaşı ve Irak topraklarında sadece oturum izni almayı talep edebilirler’ dedi” ifadesini kullandı.

PKK’nin tepkisinin sorulması üzerine Abadi’nin, “Olumlu karşıladılar, Türk askeri de Başika’dan çekilecek” dediği kaydedildi.

Rudaw

- Advertisment -

Recent Comments

Verified by MonsterInsights