Ana SayfaİDDİANAMELERİ KABUL EDİLDİ: DEMİRTAŞ'A 142, YÜKSEKDAĞ'A 83 YIL HAPİS İSTEMİ
Array

İDDİANAMELERİ KABUL EDİLDİ: DEMİRTAŞ’A 142, YÜKSEKDAĞ’A 83 YIL HAPİS İSTEMİ

HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ hakkında hazırlanan iddianameler kabul edildi. İddianamelerde Demirtaş için 43 yıldan 142 yıla kadar, Yüksekdağ için ise 30 yıldan 83 yıla kadar hapis istendi.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma kapsamında tutuklanan HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ hakkında hazırlanan iddianameler kabul edil. İddianamede Demirtaş hakkında 43 yıldan 142 yıla kadar hapis istendi.

6-8 Ekim olaylarının da yer aldığı iddianamede Demirtaş’ın, “Terör örgütü yöneticiliği”, “Terör örgütü propagandası yapmak’, “Toplantı ve gösteri yürüyüşleri yasasına muhalefet”, “Halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik”, “Halkı kanunlara uymamaya tahrik” ve “Suç işlemeye tahrik ve suçu ve suçluyu övme” suçlamalarıyla 43 yıldan 142 yıla kadar cezalandırılması talep ediliyor.

YÜKSEKDAĞ’A 83 YILA KADAR HAPİS CEZASI

Diyarbakır 8’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nce Figen Yüksekdağ hakkında hazırlanan iddianamede ise Yüksekdağ’ın örgütün yasama organı konumunda olan DTK içerisindeki faaliyetleri ve diğer eylemleri nedeniyle terör örgütü yöneticisi sıfatıyla cezalandırılması istendi.

İddianamede, konuşmalarında örgütün propagandasını yaptığı iddia edilen Yüksekdağ’ın ‘Toplantı ve gösteri yürüyüşleri kanununa muhalefet’, ‘halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik’, ‘suç işlemeye tahrik’ suçlarından 30 yıldan 83 yıla kadar hapisle cezalandırılması istendi.

- Advertisment -

Recent Comments

Verified by MonsterInsights