Ana SayfaHURŞİT KÜLTER KERKÜK'TE AÇIKLAMA YAPTI
Array

HURŞİT KÜLTER KERKÜK’TE AÇIKLAMA YAPTI

Gözaltına alındığı iddia edilerek kendisinden 27 Mayıs 2016’dan beri haber alınamayan ve aylardır “Hurşit Külter Nerede” sloganıyla kampanya yürütülen DBP Şırnak İl Yöneticisi Hurşit Külter bugün Kerkük’te bir basın açıklaması yaptı.

ANF’nin haberine göre, Külter’in açıklamaları şöyle: 

“Bu açıklamayı bu kadar geç yaptığım için başta benim için mücadele yürüten herkesten özür diliyorum. Fakat bilinmelidir ki ilk defa böylesi bir açıklama imkanı buldum. Çünkü içinde bulunduğum güvenlik koşulları bu açıklamayı yapmama izin vermiyordu.

Şırnak’ta öz yönetim direnişi sırasında 27 Mayıs’ta gözaltına alındım. 13 gün boyunca bir binanın bodrumunda tuttular. Bana yoğun fiziki ve psikolojik işkence yaptılar. Ama sürekli ajanlık dayatıyorlardı. Çıkıp öz yönetim direnişlerine karşı açıklama yapmamı istediler. Bunu özellikle polis özel harekatı yaptı ve ben gözaltında kaldığım sürede zaten beni yanında tutan bu özel hareket polisleri sürekli beni infaz edeceklerini söylüyorlardı. Bazen kendi aralarında, bundan istediklerimizi aldıktan sonra öldürelim, şeklindeki konuşmalarını duyuyordum. Kendi aralarındaki konuşmalarında, ‘şimdi biraz gündem olmuş. Biraz bekletelim, tepkiler bir süre sonra zaten soğur, o zaman öldürürüz’ diyorlardı. Ben bu konuşmaları duyuyordum.

‘KAÇA KAÇA KERKÜK’E VARDIM’

Tutulduğum bodrum katından binanın bir üst katına çıkarıldım, kaçış yollarını aradım ve fırsat bulduğunda da kaçtım. Ben binadan çıktıktan sonra kaçtığımı fark ettiler. Arkadan vurup öldürmek ya da yakalamak istediler. Ama ben kaçıp kurtuldum. Şehir içinde saklandım. Aileye ya da basına ulaşacak bir imkan aradım ama bulamadım. Bu süre 40-45 gün boşaltılan evlerin içinde saklandım.

Sonra şehir içinde direnenlere denk geldim ve şehirden çıktım. Çıktıktan sonra bazılarının yardımıyla iki aylık bir sürede ancak buraya ulaştım. Bana yardımcı olanların güvenliği açısından da kimlerin yardım ettiği bilgisini paylaşmak istemiyorum. Buraya geldikten sonra da kim olduğumu kimseye söylemedim. Kendimi tam güvenli hissettikten sonra basına açıklama yapıyorum.

Başta Cumartesi annelerine, barış annelerine ve benim akıbetimin ortaya çıkarılması için mücadele eden tüm ulusal ve uluslararası kuruluşlara teşekkürlerimi sunuyorum. Eğer ben bugün yaşıyorsam kesinlikle benim için mücadele edenlerin sayesindedir.”

Mücadele etmeye devam edeceğini söyleyen Külter, yaşadıklarına dair ahlaki sorumluluğu gereği böyle bir açıklama yapmayı gerekli gördüğünü, daha sonra da gerekli olduğunda daha fazla bilgi paylaşacağını söyledi.

https://www.youtube.com/watch?v=nU1TIlpnsLI

- Advertisment -

Recent Comments

Verified by MonsterInsights