Ana SayfaHALEP ORADAYSA ŞİRNEX BURADA!
Array

HALEP ORADAYSA ŞİRNEX BURADA!

İnsanlık dramının yaşandığı Halep’teki yıkımı havadan görüntüleyen Anadolu Ajansı, büyük yıkımların yaşandığı Şirnex, Sûr ve Nisêbîn’i ise görmezden geliyor.

Suriye’nin Halep kentini havadan görüntüleyen Anadolu Ajansı (AA), 5 yıldır süren savaştan dolayı kentte yaşanan yıkıma dikkat çekti. AA’nın “AA harabeye dönen Halep’i havadan görüntüledi” başlığıyla servis ettiği haberinde, Halep’in 4 yıl boyunca rejim güçlerinin, son 1 yılda ise Rusya’nın saldırıları altında yıkıma uğradığını ancak buna rağmen evlerini terk etmeyen insanların olduğunu belirtti.

Kürt kentleri görülmüyor

Halep’teki insanlık dramına ve yıkıma hassasiyet gösteren Anadolu Ajansı, son bir yılda Kürt kentlerinde yaşanan yıkımı, talanı ve katliamları ise görmezden geliyor. Farqîn (Silvan), Sûr, Gever (Yüksekova), Hezex (İdil), Nisêbîn (Nusaybin), Silopiya (Silopi), Cizîr ve Şirnex’ta (Şırnak) ilan edilen sokağa çıkma yasaklarıyla birlikte kentler önce tank, top ve ağır silahlarla vuruldu, sonra kepçelerle yerle bir edildi.

Şirnex’in yüzde 70’i yıkıldı

Şirnex’te 14 Mart’ta başlayan sokağa çıkma yasağı, 3 Haziran’da “Operasyonlar bitti” açıklamalarına rağmen yıkım bahane edilerek sürüyor. Binlerce insanın göçe zorlandığı kenttin yüzde 70’i, tankların ardından devreye konulan kepçelerle yıkıldı.

Nisêbîn’de mahalleler artık yok!

Mêrdîn’in (Mardin) Nisêbîn ilçesinde nüfus yoğunluğunun en çok olduğu 6 mahallede hala yasak sürüyor. Tüm ilçede yasak sürerken, büyük bir yıkım yaşandı. 14 Mart’tan bu yana yasağın devam ettiği 6 mahallede ise yıkım iş makineleriyle devam ediyor. Kenttin Kanîka Mahallesi’nde çekilen bir kare fotoğraf, yıkımı gözler önüne seriyor. Tüm evlerin yerle yeksan edildiği mahallede sadece bir cami kaldı.

Tarihi Sûr yerle yeksan

Amed’in (Diyarbakır) tarihi merkez ilçesi Sûr’da ise, tüm ilçede 2 Aralık 2015’te başlayan yasak 6 mahallede sürüyor. Bazı mahallelerin tamamen ortadan kaldırıldığı objektiflere yansırken, aralarında tarihi camii, kilise, han gibi birçok yapı büyük zarar gördü. Sûr’da iş makineleriyle yıkım sürüyor.

‘Gel Sûr’u da havadan çek’

Kürt kentlerinde yaşanan bu yıkım ve devlet güçlerinin saldırısı sonucu katledilen yüzlerce sivili görmezden gelen AA’nın, insanlık dramının yaşandığı Halep’teki yıkımı havadan görüntülemesini samimi bulmayan yurttaşlar, AA’ya “Gel Sûr’u da, Nisêbîn’i de, Şirnex’ı da havadan çek” çağrısı yaptı.

- Advertisment -

Recent Comments

Verified by MonsterInsights