Ana SayfaÊZİDÎLERE SAĞLIK HİZMETİ YOK!
Array

ÊZİDÎLERE SAĞLIK HİZMETİ YOK!

IŞİD  saldırıları nedeniyle Diyarbakır’daki Fidanlık kampında kalan Êzidîler, herhangi bir statüleri olmadığı gerekçesiyle tedaviden yoksun bırakılıyor

IŞİD saldırıları nedeniyle Diyarbakır’daki Fidanlık kampında kalan Êzidîler, herhangi bir statüleri olmadığı gerekçesiyle tedaviden yoksun bırakılıyor. Kampta sağlık sorunu yaşayan Êzidîlerden gözleri görmeyen İlyas Xelef Mahmut, basit bir ameliyatla gözleri düzelebilecekken engel nedeniyle tedavi olamıyor.

Êzidî hastalar tanı, teşhis, tedavi ve operasyonel aşamaların hiçbirinden faydalanamıyor. Diyarbakır Tabip Odası’na bağlı doktorlar Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı’na bağlı olmadıkları için Fidanlık Kampı’nda yaşayan Êzidîlerin hastanelerde tedavi hizmeti alamadıklarını belirtmişti. Kampta 17 kalp hastası, 35 tansiyon hastası, 24 şeker hastası, 9 astım hastası ve 46 kas ve kemik hastası bulunuyor.

AMELİYAT OLSA GÖRECEK

Diyarbakır Yenişehir Fidanlık kampına yerleştirilen 65 yaşında iki gözü görmeyen ve 21 gündür ilaçları biten İlyas Xelef Mahmut, ameliyat olmayı bekliyor. Xelef, 3 aydır gözlerinin görmediğini belirterek, “4 aydır gözlerim ağrıyor. Kamp doktorlarına gidiyorum. İlaç eksikliği var. 21 gündür ilaçlarım bitmiş durumda. Hastaneye gittim ama tedavi edilmedim. Kızımın yardımıyla gezebiliyorum. Eğer ameliyat olursam gözlerim iyileşir. Gözlerimin ameliyat edilmesini istiyorum. Sadece gezmek istiyorum” dedi.

‘İLAÇ EKSİKLİĞİ YAŞANIYOR’

Kampa ziyarette bulunan HDP Diyarbakır Milletvekili Feleknas Uca ise kamplara yerleştirilen Êzidîlerin herhangi bir statülerinin olmamasından kaynaklı tedavi edilmediğini söyledi. Êzidîlerin hakları için çoğu kez Meclis’te konuyu gündeme taşıdıklarını belirten Uca, Êzidîlerin tedavi haklarından mahrum bırakıldığını kaydetti.

60’ın üzerinde kronik hastalığı olan hastanın hiç bir şekilde devlet hastanelerinde tedavi edilmediğine işaret eden Uca, duyarlılık çağrısında bulundu. İlaç sorununa da dikkat çeken Uca, “Êzidîler hastanelerde tedavi edilmiyor. Tedavi edilenlerin ilaçları ise eczanelerde parayla alınıyor” dedi.(Diyarbakır/DİHA)

- Advertisment -

Recent Comments

Verified by MonsterInsights