Ana SayfaEŞ GENEL BAŞKANLAR DEMİRTAŞ VE YÜKSEKDAĞ İLE BİRLİKTE HDP’Lİ SEKİZ VEKİL TUTUKLANDI
Array

EŞ GENEL BAŞKANLAR DEMİRTAŞ VE YÜKSEKDAĞ İLE BİRLİKTE HDP’Lİ SEKİZ VEKİL TUTUKLANDI

HDP eş genel başkanları Figen Yüksekdağ ve Selahattin Demirtaş’ın da aralarında olduğu HDP’li 12 vekil, gece yarısı evlerine yapılan polis baskınıyla gözaltına alındı.

Demirtaş ve Yüksekdağ ile birlikte grup başkanvekili İdris Baluken, Şırnak milletvekilleri Leyla Birlik ve Selma Irmak, Diyarbakır milletvekili Nursel Aydoğan, Mardin milletvekili Gülser Yıldırım ve HDP Şırnak Milletvekili Ferhat Encü tutuklandı.

Selahattin Demirtaş, tutuklanmasının ardından salondan çıkarken, “Mutlaka kazanacağız” diye bağırdı.

Diyarbakır Milletvekili Ziya Pir, İmam Taşçıer ve Sırrı Süreyya Önder adli kontrol şartıyla serbest bırakılırken, gözaltındaki Selma Irmak tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edildi.

Gözaltında sadece Abdullah Zeydan kaldı.

Dün geceden bu yana yaşananlar şöyle:

REUTERS/Stringer/Turkey

Fotoğraf: Reuters

DHA’nın haberine göre Demirtaş, Diyarbakır’daki konutunda, Yüksekdağ ise Ankara’da gözaltına alındı.

Demirtaş’ın kapıyı açmamasına rağmen içeriye giren polisler gözaltı işlemi uyguladı. Demirtaş, Emniyet Genel Müdürlüğü’ne götürülürken, konuta giden eş genel başkan yardımcısı Meral Danış Beştaş ve Muş Milletvekili Ahmet Yıldırım polislerle tartıştı.

Yüksekdağ ise polislerce evinin kapısı kırılarak Ankara’da gözaltına alındı.

Baluken’inse HDP Genel Merkezi’nde gözaltına alındığı, polislerle partililer arasında tartışma çıktığı belirtildi.

Polislerin, araca bindirirken kafasına bastırması üzerine Baluken “Kafama basmayın. .. Ben yüzbinlerce oyun temsilcisiyim. Öyle kafama bastırarak götüremezsin beni” diyerek tepki gösterdi.


HDP’li Baluken böyle gözaltına alındı paylaşan: 

Bakanlık açıklama yaptı

İçişleri Bakanlığı’ndan HDP’li vekillere yapılan operasyonla ilgili yazılı açıklama geldi. Açıklamada şöyle dendi: “Diyarbakır, Şırnak, Hakkari, Van, Bingöl Cumhuriyet Başsavcılıklarının ilgili kolluk birimlerine vermiş oldukları talimatlar doğrultusunda; Ferhat Encü, Leyla Birlik, Selma Irmak, Abdullah Zeydan, Selahattin Demirtaş, İdris Baluken, Figen Yüksekdağ Şenoğlu, Sırrı Süreyya Önder, Ziya Pir, Gülser Yıldırım, Nursel Aydoğan’ın adli mercilere götürülmek üzere yakalama işlemi gerçekleştirilmiştir. Hakkında yakalama kararı bulunan Faysal Sarıyıldız, Tuğba Hezer Öztürk’ün yurtdışında olduğu tespit edilmiştir. Gözaltı kararları olan İmam Taşçıer ve Nihat Akdoğan ile ilgili süreç devam etmektedir.”

HDP Genel Merkezi de polislerce basıldı

Demirtaş, tutuklanması talebiyle hakimliğe sevk edildi.

Avukatı aracılığıyla bir mesaj ileten Demirtaş, “Sağlığım iyi. Moralim yerinde. Halkımızı selamlıyorum” dedi.

Operasyonlar sırasında Ankara’daki HDP Genel Merkezi’ne de polis baskını yapıldı. Görüntüler cep telefonuyla kaydedildi.

diken

- Advertisment -

Recent Comments

Verified by MonsterInsights