Ana SayfaENVER MÜSLİM: SURİYE SORUNU FEDERAL SİSTEMLE ÇÖZÜLÜR
Array

ENVER MÜSLİM: SURİYE SORUNU FEDERAL SİSTEMLE ÇÖZÜLÜR

Moskova’ya davet edilen ancak ambargodan dolayı gidemeyen Kobanê Kantonu Eşbaşkanı Enver Müslim, “Kuzey Suriye’de yaşayan halklar demokratik federal bir sistem istiyor. Bunu her toplantıda konuşmak ve tartışmak istiyoruz. Suriye sorunu da bu şekilde çözülür” dedi.

Rusya, Türkiye ve İran’ın, Kazakistan’ın başkenti Astana’da Baas Rejimi ve 14 muhalif grubun liderini bir araya getirdiği toplantının ayrıntıları bir bir ortaya çıkarken, Astana’ya çağrılmayan Kuzey Suriye’nin en örgütlü siyasi gücü Demokratik Birlik Partisi (PYD) heyeti Moskova’ya davet edildi. PYD Eşbaşkanı Asya Abdullah, Fransa Temsilcisi Halit İsa ve Kobanê Kantonu Eşbaşkanı Enver Müslim, Dışişleri Bakanı Sergey Lawrow’un davetlisi olarak Moskova’ya çağrıldı.

Davete dair konuşan Enver Müslim, Kuzey Suriye Federasyonu ve özerk yönetim bölgelerine uygulanan ambargodan kaynaklı kendisi ve Asya Abdullah’ın görüşmeye gidemediğini, ancak dışardaki temsilcileri aracılığıyla Moskova’da olacaklarını söyledi.

‘KUZEY SURİYE HALKLARI FEDERASYON İSTİYOR’

Astana’ya çağrılan grupların rejim ile pazarlık yaptığını, her iki tarafın da sorunun çözümünü esas almadığını belirten Müslim, Suriye halklarından tüm bileşenlerinin de sığındığı Kuzey Suriye Demokratik Federe bölgesinden kimsenin davet edilmediğini ifade etti. Bu sebeple Cenevre gibi Astana’nın da sonuçsuz kaldığını dile getiren Müslim, federal sistem yöneticilerinin Suriye’nin çözümüne yönelik her toplantıda yer almak istediğini, çözümün de ancak bu şekilde sağlanacağını belirtti.

Rusya’nın davetine değer biçtiklerini ancak ambargodan kaynaklı temsilcileri aracılığı orada olacaklarını vurgulayan Müslim, “Kuzey Suriye’de yaşayan halklar demokratik federal bir sistem istiyor. Bunu her toplantıda konuşmak ve tartışmak istiyoruz. Suriye sorunu da bu şekilde çözülür” dedi.

‘DAİŞ VE NUSRA’DA ASTANA’DA YER ALDI’

Astana’ya katılan gruplar hakkında bilgi veren Müslim, “DAİŞ ve Nusra terör örgütü sayıldı, çağrılmadı. Ehrar El Şam çağrılmadı. Bu 3 grup yer almazken, liderliğini Muhammed Aluş’un yaptığı Ceyş-ul İslam çağrıldı. Bu 4 grup organik bağları olan El Kaide kökenli gruplar. Ceyş-ul İslam daha önce Halep ve Şam etrafında DAİŞ’le birlikte hareket etti ve çok sayıda sivilin katliamında rol aldı. Bunlar aracılığı ile aslında DAİŞ ve Nusra’da Astana’da yer aldı” dedi.

dihaber

- Advertisment -

Recent Comments

Verified by MonsterInsights