Ana SayfaEGE ÜNİVERSİTESİ ÖĞRENCİLERİ GAZETE OKUMA ETKİNLİĞİ DÜZENLEDİ
Array

EGE ÜNİVERSİTESİ ÖĞRENCİLERİ GAZETE OKUMA ETKİNLİĞİ DÜZENLEDİ

Ege Üniversitesi öğrencileri son KHK ile kapatılan dergi ve gazetelerle dayanışma ve ardından Cumhuriyet gazetesine operasyon gerçekleştirilmesi üzerine protesto amaçlı bir araya gelerek gazete okudu.

Ege Üniversitesi öğrencileri gazete okuma etkinliği düzenledi

İletişim Fakültesi öğrencilerinin öğle arasında fakülte merdivenleri önüne çağırmasıyla toplanan 50’ye yakın öğrenci Cumhuriyet, Evrensel, Azadiya Welat gazetelerini sesli biçimde okuyarak protesto etti.

Protesto eyleminin bitmesine yakın alandan ayrılmadan önce konuşma yapmak isteyen öğrencilere polis ve ÖGB engeli geldi.

Öğrenciler adına konuşma yapan Gazetecilik öğrencisi Sultan Eylem Keleş’e polis amirinin “bu konuşmayı yapamazsın, alandan ayrılın yoksa müdahale edeceğiz” diye engellemeye çalışması üzerine grup polisin bu tavrını da alkışlarla protesto ederek alandan ayrıldı.

“Gazeteci adayları sansüre karşı gazetecilerle dayanışmada”

Gazetecilik öğrencisi Sultan Eylem Keleş, Siyasi Haber’e verdiği demeçle gazetelerin KHK’larla kapatılması, operasyonla karartılmaya çalışılması ve polisin bugünkü etkinliğe yönelik tavrını eleştirdi.

Keleş “Biz bugün düzenlediğimiz etkinlikle gözaltı sansür tutuklama ve kapatmalara karşı özgür basının yanında olduğumuzu, dayanışmayla sansürün, baskının üstesinden gelebileceğimizi göstermeye çalıştık.

Karşımıza özel güvenlik ve sivil polisler geçerek biz eylemimizi bitirmek üzereyken provokasyon yaramaya çalıştı. Ama biz buna izin vermedik.

Basının özgür olmadığı bir toplumda demokrasiden bahsedemeyiz, basının gerçekleri yazdığı ve ısrar ettiği müddetçe ancak toplumu demokrasiyle buluşturabiliriz.

Ancak yüzlerce gazeteci-yazar tutuklu, onlarca medya kuruluşu kapatma, karartma ve operasyonla yüz yüze, böyle bir süreçte özellikle biz iletişim fakültesi öğrencileri olarak üzerimize düşen görevi yapıyoruz, özgür basının susturulmaması için onlarla dayanışmak ve birlikte direnmek asli görevimiz.

Bizler geleceğin gazeteci adayları olarak özgür basının yanındayız, susmayacağız, teslim olmayacağız” dedi

siyasi haber

- Advertisment -

Recent Comments

Verified by MonsterInsights