Ana SayfaJINDTK, KJA, DBP VE HDP: SEFERBERLİK İLAN EDİYORUZ!

DTK, KJA, DBP VE HDP: SEFERBERLİK İLAN EDİYORUZ!

DTK, KJA, DBP ve HDP öncülüğünde dün Diyarbakır’da toplanan yaklaşık bin Kürd siyasetçi, Ortadoğu, Kürdistan ve Türkiye’deki gelişmeleri tartıştı.Toplantının sonuç bildirgesinden ‘direniş seferberliği’ kararı çıktı.
Demokratik Toplum Kongresi (DTK), Kongreya Jinên Azad (KJA), Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) öncülüğünde dün Diyarbakır’da toplanan yaklaşık bin Kürd siyasetçi, Ortadoğu, Kürdistan ve Türkiye’deki gelişmeleri tartıştı. ‘Seferberlik ruhu ile örgütlenelim, direnerek kazanalım’ şiarıyla yapılan toplantının sonuç bildirgesi açıklandı.
Sonuç bildirgesinde özetle şu başlıklara yer verildi; ”Seferberlik ruhu ile örgütlenelim, direnerek kazanalım’ şiarıyla gerçekleştirdiğimiz toplantıda DBP, HDP, DTK ve KJA başta olmak üzere belediye eşbaşkanları, tüm Kürdistanî kurum temsilcileri ve yöneticileri olarak bizler, halka öncülük görevi ile karşı karşıya olduğumuz gerçekliğinden hareketle, özyönetim direnişleri sürecinde direnenlere karşı sorumluluklarımızı yeterince yerine getirmediğimizden dolayı, bu destansı mücadelede yaşamını yitirenlerin şahsında Kürdistan halkından özür dileyerek, bırakılan büyük direniş mirası ve eşi benzeri bulunmayan iradeye sahip çıkma sözü vererek başladık. O süreçte eksiklikler o direniş alanların içinde değil dışında yaşanmıştır.Toplantı bileşeni olarak bizler yaşanan bu eksikliklerden kendimizi sorumlu tutuyor ve soykırım planının boşa çıkarması için o onurlu direnişi yürütenlerin mirasına sahip çıkma ahdimizi tekrarlıyoruz. Ortadoğu yüz yıl aradan sonra yeni bir paylaşım ve dizayn ile karşı karşıya iken, büyük bir altüst oluş ve kaos yaşanmaktadır. Hiçbir güç ve halk 3. Dünya Savaşı olarak tanımlanan bu mücadelenin dışında kalmaz, kalamaz. Savaşın sürdürdüğü Ortadoğu’nun kalbinde ülkemiz Kürdistan bulunmaktadır. Savaşın yarattığı katliam tehlikelerini bertaraf etmek, yarattığı fırsatları değerlendirerek özgürlüğümüzü ve statümüzü belirlemek hiçbir zaman olmadığı kadar elimizdedir. ‘Soykırım saldırısına karşı yegane yol birlik ruhuyla örgütlü direniştir’ Tarih bizlere göstermiştir ki kazanmanın tek ve yegane yolu da birlik ruhuyla örgütlü direniştir. Yok olmanın ve büyük kazanmanın özgürlük şafağında olduğumuz bu tarihi süreçte en büyük moral kaynağımız, ‘Ne olursa olsun, sonumuz muhteşem olacak’ diyenlerin bıraktığı inanç, azim, kararlılık ve miras olacaktır. Kırk yıllık mücadelemiz büyük bedellerle büyük kazanımlar yaratmış, işgalcilerin kazanma umudunu yok etmiştir. Örgütlü halk ve mücadelemiz karşısında krize giren işgalciler son bir umutla ‘Çöktürme Planı’ adı altında soykırım hazırlığına girişmiştir. Rojava’da gerçekleşen devrimsel düzey ve 7 Haziran seçimlerinde Kuzey’de yakalanan büyük başarının ardından istediğini alamayan Erdoğan’ın AKP Rejimi, Kürdlere karşı tarihin en büyük saldırısını başlatmıştır. Bizler Kürd halkının örgütlü iradesi olarak son soykırım saldırganlığına karşı, topyekûn direniş seferberliğini ilan ediyoruz.’

- Advertisment -

Recent Comments

Verified by MonsterInsights