Ana SayfaSIYASETDavutoğlu: Suriye Kürtlerini dışlamamamız lazım

Davutoğlu: Suriye Kürtlerini dışlamamamız lazım

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, son dönemde gündemde yer tutan Türkiye-Suriye ilişkilerine dair değerlendirmelerde bulundu.

“Son görüşmeyi Şam’da Esad ile ben yapmıştım”

Medyascope’ta Ruşen Çakır’a konuk olan Davutoğlu, şu ifadeleri kullandı:

“Rusya, Türkiye’yi Suriye rejimini meşrulaştıracak şekilde görüştürmeye çalışıyor. Siyasi görüşmelerin siyasi bir amaçları olması lazım.

Suriye-Türkiye ilişkileri neden durdu? Son görüşmeyi Şam’da Esad ile ben yapmıştım. O günden bugüne Suriye rejimi kendi halkına karşı kimyasal silah kullandı. Halep, Hama, Deyrizor, Lazkiye’de kendi halkını bombaladı.

 Kendi halkıyla problemli bir rejim o günden bugüne dış destekle ayakta durmaya çalışıyor ve milyonlarca insanı Türkiye’ye sürmüş.”

“Putin’in zorlaması var”

Ankara ile Şam ilişkilerinin “Putin’in zorlaması” ile olduğunu belirten Davutoğlu şunları söyledi:

“Böyle bir ihtimalin 3 nedeni vardır: Bir rejim tutumunu değiştirmiştir. Halkıyla barışma iradesi gösteriyordur. Böyle bir işaret yok. İki rejim, Suriye topraklarını kontrol ediyordur. Tüm toprakları ve görüşünce netice alınacaktır. Fiilen Suriye’yi kontrol edebiliyor mu? Etmiyor. Üç Türkiye’ye yönelik herhangi bir olumlu mesajı var mı rejimin?

 Bu veriler ortada değilken böyle bir görüşme ihtimalinin ortaya çıkmasının tek nedeni vardır:

Sayın Putin’in uyguladığı pres. Rusya’nın ve Putin’in talepleri yönünde Türkiye’nin bir zorlanması var. Ben bunu doğru görmem.”

“PKK’ye kızabiliriz, ama Suriye Kürtlerini dışlamamamız lazım”

Rojava konusunda görüşünü belirten Davutoğlu şunları kaydetti:

“Suriye politikasının hamasetten arınması lazım.

Suriye’deki Kürtleri, Suriye’deki Arapları, Suriye’deki Nusayrileri asla dışlamamak lazım. Rejime kızabilirsiniz ama Aleviler Suriye’nin asli unsurudur. O yüzden dışlamamak lazım.

PKK’ye kızabiliriz, ki haklı sebebimiz var, ama Suriye Kürtlerini topluca karşımıza almamak, dışlamamak lazım. Bugün PKK faktörü dolayısıyla Suriye Kürtlerini düşman olarak gösterip Suriye rejimi ile bizi buluşturmaya çalışıyorlar. Peki geri kalan Suriye halkı ne olacak?”

Rûdaw

- Advertisment -

Recent Comments

Verified by MonsterInsights