Ana SayfaAVRUPA PARLAMENTOSU ÜYELERİ KÜRDİSTAN'DA İNCELEME YAPACAK
Array

AVRUPA PARLAMENTOSU ÜYELERİ KÜRDİSTAN’DA İNCELEME YAPACAK

Avrupa Parlamentosu üyeleri Kürdistan’da inceleme yapacak
Avrupa Parlamentosu üyeleri ve insan hakları savunucuları Kürdistan’da incelemelerde bulunacak.

Avrupa Irkçılık Karşıtları Taban Hareketi’nin (EGAM-European Grassroots Antiracist Movement) İnsan Hakları Derneği (İHD) ile birlikte yürüttüğü çalışma sonucu, aralarında Avrupa Parlamentosu (AP) üyeleri ile Avrupa ülkelerinde faliyet yürüten sivil toplum kuruluşlarının yönetici ve temsilcilerinden oluşan bir delegasyon, 20-24 Ekim günlerinde Kürdistan’a giderek incelemelerde bulunacak.

Heyet, 20 Ekim’de Amed’de olacak ve halen bazı mahalleleri yasaklı olan Sur ve Mardin’in Nusaybin ilçelerinde devlet güçleri tarafından katledilen sivillerin aileleriyle görüşecek.

EGAM ve İHD öncülüğünde Kürdistan’a gelecek olan heyette şu kişiler yer alıyor: “Avrupa Parlamentosu üyeleri Fransız Hervé Féron, Bosnalı Dennis Gratz, Portekizli José Maria Faria, Lüksemburglu Frank Engel, Kıbrıslı Costas Mavrides, İngiliz Julie Ward ve Almanya’dan Klaus Buchner ile birlikte EGAM Başkanı Benjamin Abtan, Rusya Memorial İnsan Hakları Örgütü’nden Marina Agaltsova, Sırbistan EGAM temsilcisi Djordje Bojovic, Hırvatistan İnsan Hakları Gençlik İnisiyatifi’nden Mario Mazic ve İvan Novosel , Danimarka’dan Jette Moller, Kosova’dan Albert Selim ile Fransız fotoğraf sanatcısı Romain Champalaune yer alıyor.”
EGAM yetkilileri, 20-24 Ekim günlerinde Kürdistan’a gelerek incelemelerde buluncak heyet ile ilgili çalışmaların devam ettiğini, heyette yer alacak parlamenter sayısının artabileceğini ifade etti.

PARİS KONFERANSI’NDA DA TÜRKİYE GÜNDEME GELMİŞTİ

Merkezi Paris’te bulunan EGAM, Avrupa’da, AB üyesi olan ve olmayan 30 ülkede ırkçılık karşıtı kuruluşları bünyesinde barındıran ve bu ülkelerde ırkçılık karşıtı mücadele veren bir örgüt.
Türkiye’de demokrasi güçleriyle Avrupa kurumları arasında canlı bir bağ kurmak için çalışmalar yapan EGAM, 20-22 Eylül günlerinde düzenlediği Paris Konferansı ile Türkiye’de hak ihlalleri ve basına yönelik baskılar konusunda Fransa Parlamentosu ve Fransa Temsilciler Meclisi üyelerini bilgilendirmişti.

Paris Konferansı’na Türkiye’den bazı gazeteciler ile birlikte Amed’in Sur ilçesinde devlet güçleri tarafından katledilen 17 yaşındaki Rozerin Çukur’un anne ve babasını da davet eden EGAM, 20-24 Ekim’de Kürdistan’a gelecek heyet ile çocukları devlet güçleri tarafından katledilen aileleri buluşturacak.

Heyet İHD, DTK, Eğitim Sen’i de ziyarek edecek.

Heyetin Kürdistan ziyareti koordinasyonunda İHD Genel Başkan Yardımcısı Meral Çıldır ile İHD Irkçılık ve Ayrımcılığa Karşı Komisyon Üyesi Ayşe Günaysu da yer alıyor.

- Advertisment -

Recent Comments

Verified by MonsterInsights