Ana SayfaASLI ERDOĞANIN TUTUKLULUĞUNA İTİRAZ REDDEDİLDİ
Array

ASLI ERDOĞANIN TUTUKLULUĞUNA İTİRAZ REDDEDİLDİ

Kapatılan Özgür Gündem gazetesinin Yayın Danışma Kurulu üyesi ve yazar Aslı Erdoğan’ın tutukluluğuna yapılan itiraz reddedildi.

İstanbul 8. Sulh Ceza Hakimliği’nin kararı ile geçici olarak kapatılan Özgür Gündem gazetesinin Yayın Danışma Kurulu üyesi ve yazar Aslı Erdoğan’ın tutukluluğuna yapılan itiraz İstanbul 5’inci Sulh Ceza Hakimliği’nce 13 gün sonra reddedildi.

Erdoğan’a, ‘örgüt propagandası yapmak’, ‘örgüt üyeliği’ ve ‘halkı kışkırtmak’ suçlamaları yöneltilmiş, ardından  ‘silahlı terör örgütü üyeliği’ suçlamasıyla tutuklanmıştı.

Erdoğan’ın avukatları, 19 gündür Bakırköy Cezaevi’nde yatan Erdoğan’ın tutukluluğuna itiraz etmişti. Söz konusu itirazı İstanbul 5’inci Sulh Ceza Hakimliği 13 gün sonra reddetti. Mahkeme, ret kararına “kovuşturmanın selametle sonuçlanması bakımından sakıncalı olacağını” gerekçe gösterdi.

Mahkemenin redde ilişkin açıklaması şu şekilde:

“Şüpheli hakkında verilmiş olan tutuklama kararının ölçülü ve orantılı olduğu, şüphelinin üzerine atılın suçun kanun maddesinde belirtilen hürriyeti bağlayıcı cezanın alt ve üst hadlerine göre ileride yapılacak yargılama sonucunda verilebilecek muhtemel ceza miktarı nazara alındığında şüpheli hakkında tutuklama yerine CMK’nın 109. maddesinde yazılı adli kontrol tedbirlerinin uygulanmasının ve bu suretler şüphelinin serbest kalmasının, suçun hiçbir karanlık noktası kalmadan tüm unsurları ortaya konulması suretiyle aydınlatılması, böylece soruşturmanın ve şüpheli hakkında atılı suçtan açılması muhtemel kamu davasının kavuşturmasının selametle sonuçlandırılması bakımından sakıncalı olacağı sonuç ve kanaatine varılarak şüpheli müdafiinin itirazının reddine karar verilmiştir.”

Aslı Erdoğan’ın avukatları, mahkemenin vermiş olduğu karar için Anayasa Mahkemesi’ne önümüzdeki günlerde itirazda bulunacak.

- Advertisment -

Recent Comments

Verified by MonsterInsights