Ana SayfaANAYASA MAHKEMESİNE VİCDANİ RET BAŞVURUSU
Array

ANAYASA MAHKEMESİNE VİCDANİ RET BAŞVURUSU

Vicdani Ret Derneği üyesi Utku Korkmaz geçtiğimiz hafta dernek avukatları aracılığıyla Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuru gerçekleştirdi. Önceki 5 başvuru için Mahkeme henüz bir karar açıklamış değil.

Üç ayrı GBT “yakalama”sı sonrası kendisine kesilen idari para cezalarını, vicdani retçi olduğundan askerlik yükümlüsü olmadığını belirterek başvuran Korkmaz, askerlik yükümlüsü olduğu iddia edilerek kendisine kesilen cezanın vicdani ret hakkına aykırılık taşıdığına dilekçesinde yer verdi.

Konuyla ilgili sitemize bir açıklama yapan Utku Korkmaz şunları ifade etti: “Militarist unsurları, kontra yapıları ve sivil faşistleriyle her gününüzü kana bulayan devlet yani bir diğer adıyla egemenler, zorunlu görev adı altında bizleri kışlalarında kendileri ve insanlık dışı hedefleri uğruna öldürmeye ve ölmeye davet ediyor. Bizleri insan ve birey yapan değerleri yok etme çabası içerisinde olan bu yapıların bu davetine vicdanımın varlığı nedeniyle icabet edemeyeceğimi bildirmek durumundayım. İrademden ve vicdanımdan daha çelimsiz bu yapılar karşısında kararlıyım. Halkın ihtiyaçlarına karar verdiğinizi düşündüğünüz çürümüş beyinlerinize verecek bir dakikam yok ne yazıktır. Evlerimize ve iş yerlerimize gelen tehdit içerikli mektuplarınız ve para cezalarınızda korkutmuyor hani bilin istedim. Aşılamaya çalıştığınız milli birlik beraberlik zırvalarınız da aynı şekilde.
Ben insanım bireyim yahu anlayın bunu, sizin için öldüremiyorum ve ölemiyorum işte, anlayında bunu düşün da yakamızdan artık.”

Anayasa Mahkemesi’ne daha önce en az 5 defa vicdani ret hakkının tanınması için bireysel başvuru yapılmasına rağmen mahkeme henüz bir karar açıklamış değil.

- Advertisment -

Recent Comments

Verified by MonsterInsights