Ana SayfaACI SARMALINDAN ÇIKMAK-2 / KAWA ADAR
Array

ACI SARMALINDAN ÇIKMAK-2 / KAWA ADAR

Sokağa çıkma yasağının kısmi olarak devam ettiği Kuzey Kürdistan şehri Gever’de halk yaralarını sarmaya çalışıyor. Resmi rakamlara göre onlarca insanın hayatını kaybettiği ilçede yıkımın yoğun olarak yaşandığı mahalleler, 90’lı yıllarda köylerinden göç ederek merkezdeki mahallelere yerleşen işçi ve emekçi halkın bin bir zorlukla yaptıkları evler.

79 gün süren sokağa çıkma yasağı süresince çevre şehirlere ve büyük şehirlere göç etmek zorunda kalan, işsizlikten ve kira fiyatlarının yüksek olmasından ötürü zorluklarla yaşamaya çalışan halkın geri dönüşleri devam ediyor. Geri dönen birçok insan, anılarının olduğu evlerini bulamamanın üzüntüsünü yaşıyor. İlçe’de binlerce ev yıkılmış durumda.

Yaralarını kendi imkanlarının yanı sıra bir çok belediye, dernek ve kurumların dayanışması ile sarmaya çalışan görüştüğümüz Geverliler, zor günler geçirdiklerini ve bu yaşananların psikolojisini halen üzerlerinden atamadıklarını söyleyerek, 3 yıla yakın süren ‘çözüm süreci olarak adlandırılan’ çatışmasızlık sürecine geri dönülmesini istiyorlar. Evleri yıkılan halkın kira desteği için başvuruda bulunduğunu söyleyen diğer bir Geverli bazı sağlam ya da az hasarlı evler için de yıkım kararı alındığını aktardı. Ramazan ayını çadırlarda geçirmek zorunda kalan birçok geverli yıkılan evlerinin aynı yerinde yeniden yapılmasını talep ediyorlar.

Hayatın giderek normale dönmeye başladığı Gever’de insanların tedirginliği ilk göze çarpan durum. Yaygın medyanın ilçelerde yaşananları doğru olarak yansıtmadığını söyleyen halk Kuzey Kürdistan şehirlerinde devam eden sokağa çıkma yasaklarının kaldırılarak, ölümlerin son bulduğu bir yaşam yani barış istiyor…

 

Gever’den bir görüş ve izlenim yazısı.

- Advertisment -

Recent Comments

Verified by MonsterInsights