Ana SayfaABD: BAŞİKA KRİZİNDE AYNI NOKTADA: TÜRK GÜÇLERİ KOALİSYONUN PARÇASI DEĞİL
Array

ABD: BAŞİKA KRİZİNDE AYNI NOKTADA: TÜRK GÜÇLERİ KOALİSYONUN PARÇASI DEĞİL

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın, Başika krizi üzerinden Irak Başbakanı Haydar El Abadi’ye, “Benim kalitemde değilsin, Musul’da bildiğimizi okuruz” diye çıkışmasına Amerikan yönetiminden yanıt geldi. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, “Irak’ta konuşlu Türk güçleri uluslararası koalisyonun parçası olarak orada değil” dedi.
Günlük basın toplantısında konuşan Kirby, şunları söyledi: “Uzun süredir söylemekteyiz, burada geçen cuma günü Brett McGurk’un de söylediklerini duydunuz. Irak’ın tüm komşuları Irak’ın egemenliğine ve toprak bütünlüğüne saygı göstermeli. Irak’ta konuşlu Türk güçleri uluslararası koalisyonun parçası olarak orada değil ve Başika’daki durum Irak ve Türkiye hükümetlerinin çözmesi gereken bir sorun.”
ABD’nin Türkiye ile Irak arasındaki sorunun hızlıca çözülmesini istediğini belirten Kirby, sözlerine şöyle devam etti: “Bütün yönetimleri kendi ortak düşmanlarına, bizim ortak düşmanımıza, IŞİD’e odaklanmaya çağırıyoruz. Önümüzdeki, günlerde ve haftalarda tüm tarafların IŞİD’e karşı mücadele için atacakları adımları koordine etmeleri gerektiğine inanıyoruz.”

‘ABD, Irak’ı desteklemeye devam edecek’

Erdoğan’ın, Başika’daki Türk askerini Iraklı yetkililerin özel olarak davet ettiğini kanıtlayacak video kayıtları olduğunu söylediğinin hatırlatılması üzerine Kirby, “Bu değerlendirmeleri, videoyu görmedim. Başbakan Abadi, kamuoyu önünde davet edilmediklerini açıkça söyledi. Biz, onların koalisyonun bir parçası olarak orada olduklarını düşünmüyoruz ve Türkiye ile Irak’ın diyalog yoluyla bu konuda çalışmalarını istiyoruz”diye konuştu.
Kirby, Musul operasyonunun ne zaman başlayacağına ilişkin bir soruya da şu yanıtı verdi: “Bu kararı Irak yönetimi verecek. Musul’u geri alma operasyonu bir Irak operasyonudur. Amerikan güçleri, geçmişte de olduğu gibi Irak Güvenlik Güçleri tarafından yapılacak bu kampanyaya destek verecektir. Kendileri hazır olduklarında karar vereceklerdir.”

Tırmanan gerginlik

Meclis’ten geçen sınır ötesi harekat tezkeresi ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın “Musul’a kimse giremez” sözlerinin ardından Irak’la Ankara-Bağdat hattı daha da gerilmişti.
Irak meclisi Türkiye’yi ‘işgalci’ ilan etmeye hazırlandığını açıklamış, Ankara, Irak meclisinin kararını ‘şiddetle protesto edip’ kınamıştı.
‘Topa giren’ ABD, Irak topraklarında bulunan Türk askerinin koalisyon güçlerine dahil olmadığını söyleyip “Türk ordusu izinle gelmemiştir ve illegaldir” demişti.
Irak Başbakanı Haydar El Abadi ise Irak topraklarında bulunan Türk askeriyle ilgili “Türklerin macerasının bölgesel bir savaşa dönüşmesinden korkuyorum” ifadelerini kullanmıştı.
Meclis’ten geçen sınır ötesi harekat tezkeresi ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın “Musul’a kimse giremez” sözlerinin ardından Irak’la Ankara-Bağdat hattı daha da gerilmişti.
Irak meclisi Musul yakınlarındaki Başika’da bulunan birliği nedeniyle Türkiye’yi ‘işgalci’ ilan etmeye hazırlandığını açıklamış, Ankara, Irak meclisinin kararını ‘şiddetle protesto edip’ kınamıştı.
IŞİD karşıtı koalisyonda görevli ABD’li komutanı albay John Dorrian ise Irak topraklarında bulunan Türk askerinin koalisyon güçlerine dahil olmadığını söyleyip “Türk ordusu izinle gelmemiştir ve illegaldir” demişti. Dorrian daha sonra verdiği demeçte bu açıklamayı yalanlamıştı.
Irak Başbakanı Haydar El Abadi de Irak topraklarında bulunan Türk askeriyle ilgili “Türklerin macerasının bölgesel bir savaşa dönüşmesinden korkuyorum” ifadesini kullanmıştı.
Son olarak da ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mark Toner, “Irak’ta yapılması planlanan operasyonlar Irak hükümeti önderliğinde olacak. Türk askerinin bu operasyonlarda yer alıp almayacağıysa Irak yönetimine bağlı” demişti.
Başbakan Binali Yıldırım ise, “Irak hükümeti ne derse desin Türk askerinin varlığı devam edecek” diyerek, Irak ve ABD’ye meydan okumuştu.
Son çıkış Irak’ın Ankara Büyükelçisi Hişam Ali Ekber İbrahim el Alevi’den gelmişti: “Türkiye bu konuda geri adım atmazsa tavrımız farklı olur.”
Erdoğan ise Abadi’nin kendisine hakaret ettiğini öne sürerek, “Sen benim muhatabım değilsin, karatımda değilsin, kalitemde değilsin. Biz bildiğimizi okuyacağız. Kim bu, Irak’ın başbakanı… Önce haddini bil. Şu anda kendileri Başika üssünü kurmamız için bizlere talepleri var. Bunların canlı kayıtları var. Bunlar televizyonlarda yayınlanacak. Şimdi diyor ki Başika’dan çekilin. Türkiye’nin ordusu sizden talimat almaz” diye konuşmuştu.
Erdoğan’ın sözleri üzerine Bağdat’ta şu yorum yapılmıştı:“Erdoğan, ateşe benzin döküyor.”(diken)
- Advertisment -

Recent Comments

Verified by MonsterInsights