Ana SayfaABADİ: TEK BİR İLERİ ADIM ATILMAYACAK
Array

ABADİ: TEK BİR İLERİ ADIM ATILMAYACAK

Irak Başbakanı Haydar Abadi, Türk birliklerinin Musul’un yakınındaki Başika Kampı’ndan çekilmemesi halinde Türkiye’yle ilişkilerde “tek bir ileri adım atılmayacak” dedi.


Haydar Abadi ve Türkiye Başbakanı Binali Yıldırım, geçtiğimiz Cumartesi başkent Bağdat’ta bir araya gelerek, Başika bölgesindeki Türk askerinin, Şengal bölgesinde PKK’nin varlığı ile ticari ilişkiler ele almıştı.

 

Binali Yıldırım, sorunun “dostane” bir şekilde çözüme ulaştırılacağını belirterek, “Irak’ın egemenliği bizim için çok önemlidir, egemenliğine zarar verecek hiçbir girişime, hiçbir harekete rıza göstermeyiz, içinde olmayız. Irak’ın bütünlüğü de aynı şekilde bizim için önemlidir, bunun bilinmesini isteriz” ifadelerini kullanmıştı.

 

Irak devlet televizyonuna bugün konuşan Haydar Abadi ise, Türk birliklerinin Musul’un Başika Kampı’ndan çekilmemesi halinde Türkiye’yle ilişkilerde “tek bir ileri adım atılmayacak” dedi.

 

Yıldırım’a askerlerini Başika’dan çekilmesi yönündeki taleplerini ilettiklerini hatırlatan Haydar Abadi şöyle konuştu:

 

“Başika konusunda imzalanan sonuç bildirgesinde Türk askerlerinin topraklarımızdan çekilmesi talebimizi ilettik. Türk tarafı, Irak’ın toprak bütünlüğü ve egemenliğine saygı göstereceğini vurguladı.”

- Advertisment -

Recent Comments

Verified by MonsterInsights