Ana SayfaSIYASETZaxo’da sivillerin katledilmesi nedeniyle Irak’ta Türkiye karşıtı protestolar devam ediyor

Zaxo’da sivillerin katledilmesi nedeniyle Irak’ta Türkiye karşıtı protestolar devam ediyor

Zaxo kentine bağlı Derkarê beldesinin Perex (Perexê) Köyü’nde mesire yerininin bombalanması katliamla sonuçlanınca Irak’ta halklar Bağdat, Kerkük, Basra, Necef, Kerbela gibi kentlerde sokaklara döküldü

Zaxo’da mesire yerinin bombalanması sonucu yaşanan katliam Bağdat’tan Kerbela’ya birçok kentte protesto edildi. Halklar Türkiye Büyükelçiliği önünde de toplanarak saldırıyı kınadı, elçiliğin kapatılması istendi.

Türkiye’nin Federe Kürdistan Bölgesi’nin Zaxo kentine bağlı Derkarê beldesinin Perex (Perexê) Köyünde yer alan mesire (piknik) alanını 20 Temmuz 2022 Çarşamba günü iki kez topçu ateşine tuttuğu kaydedildi. Saldırılarda piknik yapan en az 9 Arap turist yaşamını yitirdi, 29 kişi de yaralandı. Saldırı yeni Roboski olarak nitelendirildi.
Irak’ın farklı kentlerinde 20 Temmuz’u 21 Temmuz’a bağlayan gece protestolar oldu.

Başkentten Basra’ya eylem

Irak’ın başkenti Bağdat’ta Sadr Hareketi destekçileri, Türkiye’nin 20 Temmuz 2022’de Zaxo’da mesire alanını bombalaması suyulunca sokaklara çıktı. Türkiye Büyükelçiliği ve konsolosluk ve vize kurumlarına yürüyen halk Türkiye bayrağını indirdi. Rojnews’in haberine göre protestocular Bağdat’a bulunan Türkiye Büyükelçiliği önünde bir araya gelerek ateş yaktı, büyükelçiliğin kapatılmasını istedi.

Bağdat’ta Türkiye Büyükelçiliği önündeki protesto 21 Temmuz sabahı da devam etti

Kerbela kentinde bulunan Vize Başvuru Merkezi de protestocular tarafından kapatılarak duvara, “bu bina Iraklı devrimciler ve özgürlükçü halk savunucuları tarafından kapatılmıştır” diye yazıldı.

Necef’te bulunan bulunan Türkiye Vize Başvuru Merkezi önünde de toplanan protestocular, merkezi kapatarak Türkiye’nin Zaxo’da gerçekleştirdiği katliamı protesto etti.

Basra’da da sokağa çıkanlar Türkiye’nin Basra’da bulunan Vize Merkezi önünde toplandı. Vize Merkezi protestocular tarafından kapatılırken, protesto gösterisinde bulunan yurttaşlar Türkiye Büyükelçiliğinin kapatılmasını talep etti.

Kerkük’te vize merkezini kapattılar

Kerkük halkları da Türkiye’nin Vize Başvuru Merkezi önünde Türkiye’yi protesto etti. Protestocular kentte bulunan Vize Başvuru Merkezi’ni kapatarak Türkiye’nin faaliyet yürütmesine izin vermeyeceklerini söyledi.

Süleymaniye’de merkez kapatıldı

Federe Kürdistan’da Süleymaniye’de bulunan Türkiye Vize Başvuru Merkezi de güvenlik gerekçesiyle kapatıldı.

Ünal Çeviköz’den dikkat çeken açıklama

Bir dönem Bağdat’ta büyükelçilik yapan CHP İstanbul Milletvekili Ahmet Ünal Çeviköz’ün, saldırıda hayatını kaybeden çocukların cenazeleri bile henüz toprağa verilmeden twitterdan şu açıklamayı yapması dikkat çekti: “Irak’ta yaşanmakta olan durum ile ilgili olarak Dışişleri Bakanı Sayın Çavuşoğlu’na geçmiş olsun dileklerimizi ilettik. Büyükelçiliğimizin ve personelimizin Irak makamlarının aldığı önlemlerle güven içinde olduğunu öğrendik. Gösteriler eski Büyükelçilik binamızın önündedir.”

Yeni Yaşam

- Advertisment -

Recent Comments