Ana SayfaYNK'Lİ RESUL: YENİ BİR LOZAN LAZIM
Array

YNK’Lİ RESUL: YENİ BİR LOZAN LAZIM

YNK Genel Sekreter Birinci Yardımcısı Kosret Resul Ali, Kürdlerin hala 1923’te yapılan anlaşmaya bağlı tutulduğunu belirterek, “Yeni bir Lozan Antlaşması gerektiğini” söyledi.

Kürdistan Yurtseverler Birliği (YNK) Genel Sekreter Birinci Yardımcısı Kosret Resul Ali, Kürdlerin hala 1923’te yapılan anlaşmaya bağlı tutulduğunu belirterek, “Yeni bir Lozan Antlaşması gerektiğini” söyledi.

YNK Genel Sekreter Birinci Yardımcısı Kosret Resul Ali, İtalyan Corriere della Sera gazetesine verdiği röportajda, Kürdlerin hala 1923’te yapılan Lozan Antlaşması’na bağlı tutulduğunu ifade derek, “Milletimiz bu anlaşmayla bölündü. Barışın bölgenin tümüne yayılması için yeni bir Lozan gerekiyor” dedi.

Bağımsız bir Kürdistan’nın kendisi için hayal olmadığını söyleyen Kosret Resul, “Azınlıkların hakkını güvence altına alan gerçekçi bir Kürdistan görebiliyorum” ifadelerini kullandı.

‘Silahlı gücümüz tek çatı altında toplanmalı’

YNK’li yetkili, IŞİD’in ardından Kürdistan Bölgesi’ndeki Kürd grupları arasında bir anlaşma sağlanıp, bu anlaşmayla bütün silahlı grupların tek çatı ve tek komuta altında toplanmasını ve bu anlaşmayla beraber Peşmerge’nin yeni ve Avrupa üretimi silahlarla donatılmasını temenni ettiğini söyledi.

IŞİD ile yürütülen mücadeleye değinen Kosret Resul Ali, “IŞİD’e karşı yürüttüğümüz mücadele sadece kendimiz için değil, Avrupa ve bütün dünya içindir” yorumunda bulundu.

‘Türkiye, Kürdlerin hakkını tanısın’

IŞİD ile savaşın uzun sürebileceğinin altını çizen Ali, “Biz adımlarımızı yavaş ve dikkatli atıyoruz. Çünkü yaptığımız operasyonlarda sivil insanlara zarar gelmesini istemiyoruz” dedi.

Türkiye’de yaşanan son gelişmelerle ilgili yöneltilen soruya yanıt veren YNK Genel Sekreter Yardımcısı, “Öncelikle biz PKK’nin silahlı mücadelesini desteklemiyoruz. Türkiye’de Demirtaş şu anda cezaevinde. Biz şartlar ne olursa olsun diyalogdan yanayız. Bir masa etrafında toplanılsın ve halkımıza hakları tanınsın” açıklamasında bulundu.

 

- Advertisment -

Recent Comments

Verified by MonsterInsights