Ana SayfaYARGIÇ, BAŞKAN TRUMP’UN KARARNAMESİNİ DURDURDU; PEKİ TÜRKİYE’DE AYM NE YAPIYOR!
Array

YARGIÇ, BAŞKAN TRUMP’UN KARARNAMESİNİ DURDURDU; PEKİ TÜRKİYE’DE AYM NE YAPIYOR!

New York Federal Mahkemesi’nden Yargıç Ann Donnelly, ABD Başkanı Donald Trump’ın ülke sınırlarını mültecilere ve yedi ülkenin vatandaşlarına kapayan kararnamesini geçici olarak durduran bir karar aldı. Yargıç Donnelly’nin kararı, ABD’nin çeşitli havaalanlarında gözaltına alınan ve geçerli göçmenlik belgesi ya da vizesi olan bireylerin sınır dışı edilmesini engelliyor.

Yargıcın Trump’un kararnamesini durduran bu kararı sonrası ister istemez gözler yakında Türkiye’de yapılacak olan Başkanlık siteminin oylanacağı referanduma çevriliyor. Amerika’daki başkanlık sistemi ise Türkiye’de oylanacak olan nedir? Daha henüz başkanlık sistemi gelmeden bakanlar kurulunun kararnamelerine Anayasa Yüksek Mahkemesi’nden hiç itiraz gelmedi. Referandum sonucu ‘evet’ çıkarsa Erdoğan’ın atayacağı üyelerden Erdoğan’a itiraz nasıl olacak? Bu soruları düşünmemek ve kaygılanmamak elde değil!

Konuyla ilgili BBC’nin yaptığı haber şöyle:

New York’ta bulunan federal mahkemenin kararına göre, ‘ABD’ye yasal olarak girme hakkı bulunan’ göçmenler, sınır dışı edilemeyecek.

Karar, Trump’ın kararnamesinden etkilenenlerin ‘azımsanamayacak ve geri dönüşü olmayacak’ bir şekilde zarar görebileceğini belirtiyor.

Yargıç Donnelly’nin kararı Trump’ın imzaladığı kararnamenin anayasaya aykırı olduğuna hükmetmiyor; o yüzden halen havaalanlarında tutulan göçmenlere ne olacağı belirsizliğini koruyor.

Karar, Amerikan Sivil Özgürlükler Birliği’nin (ACLU) Trump’ın Cuma günü imzaladığı kararnameye tepki olarak açtığı davanın üzerine geldi.

ACLU, havalimanlarında 100-200 kişinin tutulduğunu öngörüyor.

ABD Başkanı Donald Trump, ülkelerindeki savaştan kaçan Suriyelilerin ABD’ye girişini, “ikinci bir emre kadar” durdurmuş, nüfusunun çoğunluğu Müslüman olan 6 ülkenin vatandaşlarına 3 aylık vize kısıtlaması getirmişti.

 

- Advertisment -

Recent Comments

Verified by MonsterInsights