Ana SayfaGIŞTÎBINPÊKIRINÊN MAFÊSİHA saldırılarıyla 8 çocuk hayatını kaybetti, 24 çocuk yaralandı

SİHA saldırılarıyla 8 çocuk hayatını kaybetti, 24 çocuk yaralandı

HDP Çocuk Komisyonu Eş Sözcüsü Kaçmaz, Dışişleri Bakanlığı ile Millî Savunma Bakanlığı'nın söz konusu saldırılarda ölen çocuklara ilişkin bir açıklama yapması gerektiğini belirterek, bu suça imza atanların açığa çıkarılması gerektiğinin altını çizdi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Çocuk Komisyonu Eş Sözcüsü Hüseyin Kaçmaz, Kuzeydoğu Suriye’ye yönelik saldırılarda hayatını kaybeden çocuklarla ilgili olarak partinin genel merkezinde basın toplantısı düzenledi.

Kaçmaz, Ağustos ayının başından bugüne Türkiye’nin başlattığı hava saldırılarında hayatını kaybedenlerin arasında sekiz çocuğun olduğunu ve 24 çocuğun da yaralandığını belirtti.

Kaçmaz özetle şunları söyledi:

“Ağustos ayının başından bugüne Türkiye’nin başlattığı hava saldırılarında çok sayıda kişi hayatını kaybetmiş ve onlarca kişi yaralanmıştır. Bu saldırılarda 8 çocuk hayatını kaybetmiş, 24 çocuk yaralanmıştır. Bu hem yerel kaynaklarca hem de uluslararası basında işlenmiş ve kamuoyu ile paylaşılmıştır.”

“Bu çocukların saldırılarda hayatını kaybettiğine dair uluslararası basında da paylaşımlar yapıldı. IŞİD Karşıtı Koalisyonun Sözcüsü bu saldırıları teyit ederek kınamıştır. Bu çocuklar SİHA (Silahlı insansız hava aracı) saldırıları sonrası hayatını kaybetti. Bu açıklamayı yapmadan önce de Tel Rıfat’ta SİHA saldırısı olduğu ve hayatını kaybedenlerin olduğu basına yansıdı.

“7 Ağustos’tan beri birçok saldırı ile karşı karşıya kaldık. Bu saldırılara karşı çocukların seslerini ne uluslararası kuruluşlar ne AKP ve MHP duydu. Bu saldırılara son verilmesi gerektiğini buradan tekrar ifade etmek istiyorum. Yıllardır savaşın gölgesinde büyüyen çocuklar, savaşın gölgesinde yaşamak istemediklerini belirtmişlerdi. Bu çocukların sesine bütün dünya kulak vermelidir. Ölüm politikalarına karşı yaşamı talep eden bu çocukların taleplerini selamlıyorum.

“Meclis inceleme başlatmalı”

“Buradan Birleşmiş Milletlere ve Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyine sesleniyorum: Türkiye’nin Kuzey Doğu Suriye’ye yönelik saldırıları karşısında herkes görevini yerine getirilmelidir. Bu kurumlar Kuzey ve Doğu Suriye’de yaşanan çocuk ölümleri ve yaralanmaları ile ilgili ivedilikle bir çalışma başlatmalıdır. Bu konuda bir rapor hazırlamalı ve hakikatler dünya kamuoyuyla paylaşılmalıdır. Türkiye’deki bütün siyasi partiler çocukların öldürüldüğü bu saldırılara karşı net bir tavır almalıdır.

“Yine TBMM çocukların öldürüldüğü bu saldırılara karşı inceleme başlatmalıdır. İnsan Hakları İnceleme Komisyonu bünyesinde yer alan Çocuk Hakları Alt Komisyonu bu gündemle derhal toplanmalı, yerel basına yansıyan bu öldürülme ve yaralama vakalarını derhal incelemeli, bir çocuğun daha yaşamını yitirmemesi için harekete geçmelidir. TBMM Çocuk Hakları Alt Komisyonu derhal görevini yapmalı ve saldırılara karşı net bir şekilde tutum almalıdır. Bu komisyonun bir üyesi olarak, komisyonun toplanması için dilekçe vereceğimi ve sürecin takipçisi olacağımı kamuoyu ile paylaşıyorum.

“Çocuk kurumları harekete geçmeli”

“Ayrıca sivil toplum örgütlerine, çocuk hakları alanında çalışan kurumlara da seslenmek istiyoruz: Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik Türkiye’nin saldırıları sonucu hayatını kaybeden ve yaralanan çocuklar konusunda sessiz kalmayın. Çocuklara yönelik işlenen bu savaş suçlarının açığa çıkarılması ve faillerin yargılanması için çocuklarla çalışan kurumlar harekete geçmelidir.

“Türkiye’deki hak örgütlerinin bu saldırıların durdurulmasına yönelik politika üretmelerini, bu konuda inceleme başlatmalarını, hakikati ortaya çıkarmalarını ve bu suça ortak olmamalarını talep ediyoruz. Türkiye halkları çocukların katledildiği bu saldırılara rıza göstermemelidir.”

“Bu suça imza atanlar açığa çıkarılıp yargılanmalıdır”

Kaçmaz ayrıca HDP Çocuk Komisyonu olarak Dışişleri Bakanlığı ile Millî Savunma Bakanlığı’nın söz konusu saldırılarda ölen çocuklara ilişkin bir açıklama yapması gerektiğini belirterek, bu suça imza atanların açığa çıkarılması gerektiğinin altını çizdi. 

Kaçmaz açıklamasında hayatını kaybeden çocukların bilgilerini paylaştı:

“2 Ağustos’ta Til Rifet’ta 17 yaşındaki Fehime Reşo,

16 Ağustos’ta Qamişlo’nun Sinaa Mahallesi’nde Ehmed Elî Hisên ve Aheng Ekrem Hisên,

16 Ağustos’ta Kobanê Zorava köyünde 12 yaşındaki Ebid Mihemed Heci,

18 Ağustos’ta Hesekê-Til Temir’in Şemoka köyünde bulunan BM’nin desteklediği kız çocukların eğitim merkezine yönelik hava saldırısında Raniya Eta, Zozan Zêdan, Dîlan Izedîn ve Diyane Elo yaşamını yitirdi.”

Kaçmaz, aynı hava saldırılarında yaralanan çocukların yaş ve isimlerini de paylaştı.

(AÖ) BİANET

- Advertisment -

Recent Comments