Ana SayfaKURDISTANDeprem bölgesinde şimdi de sel felaketi: 10 kişi öldü 

Deprem bölgesinde şimdi de sel felaketi: 10 kişi öldü 

Urfa ve Adıyaman’da, dün akşam başlayan sağanak sele neden oldu. Kentlerdeki çok sayıda sokak ve cadde su altında kaldı. Adıyaman’da bir kişi öldü. Urfa’da dört olan ölü sayısı bodrum katta beş kişinin daha bulunmasıyla dokuza yükseldi. 

Urfa’da ve Adıyaman’da dün akşam saatlerinde başlayan ve devam eden sağanak sele neden oldu. Urfa’nın simgesi Balıklıgöl taştı, çok sayıda ev ve araç su altında kaldı. Kent merkezindeki köprülü Abide Kavşağı’nın altında araçlarıyla ilerlemeye çalışanlar ile itfaiye ekibinin de aralarında bulunduğu altı kişi sel sularına kapıldı. Dalgıçlar bölgede arama kurtarma çalışması yaparken Urfa Valisi dört kişinin öldüğünü açıkladı. Kayıp, iki itfaiye eri ilerleyen saatlerde kurtarıldı. Adıyaman’da da bir kişi vefat ederken kayıp üç kişi aranıyor. 

URFA’DA HASTENEYİ SU BASTI 

Urfa’da dün akşam saatlerinde bastıran sağanak yağış hayatı olumsuz yönde etkilerken, sabah saatlerinde etkili oldu. 

Sele dönüşen yağışlar nedeniyle kentteki çok sayıda sokak ve cadde su altında kaldı. Eyyübiye Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ni su basarken kentte eğitime bir gün ara verildi. 

EVLER, ARAÇLAR SULAR ALTINDA KALDI 

Sağanak yağışın etkili olduğu kentte yüzlerce ev ve araç sel suları altında kaldı. Ekili tarlalara zarar geldi. Yaşanan sel baskınlarına karşın vatandaşlar, su basan evlerini kendi imkanlarıyla tahliye etmeye çalıştı. Kentte halen birçok semte ulaşım sağlanamazken, yağışların devam etmesi hayatı olumsuz yönde etkiledi. 

ABİDE KAVŞAĞI’NDA CAN PAZARI 

Kentin merkezinde bulunan köprülü Abide Kavşağı’nın altından araçlarıyla ilerlemeye çalışan vatandaşlar, sel sularına kapıldı. Can pazarının yaşandığı kavşakta bir kadın ile bir çocuk son anda vatandaşlar tarafından halat atılarak bulunduğu yerden kurtarıldı. 

DÖRT KİŞİ ÖLDÜ 

Sel sularıyla taşan kavşakta iki itfaiye eri ile dört vatandaş sel sularına kapıldı. Vali dört kişinin öldüğünü açıkladı. 

İKİ İTFAİYE ERİ KURTARILDI 

Suda kalan iki itfaiye görevlisi, arama- kurtarma ekiplerince kurtarıldı. İtfaiyecilerin kurtarılması, alkışlanırken, yakınları ise birbirlerine sarılarak gözyaşı döktü. Sudan çıkarılan ik itfaiye eri, ambulansla hastaneye kaldırıldı. Bölgede dalgıç ekipleri de arama- kurtarma çalışmalarını sürdürüyor. 

ADIYAMAN’DA BİR ÖLÜ, ÜÇ KAYIP 

Adıyaman’da dün akşam başlayan gök gürültülü yağmur, etkisini arttırarak sabaha kadar sürdü. Yağmur nedeniyle kentte depremzedelerin yaşadığı çadır kentlerde çadırları su bastı. Bu bölgelerdeki vatandaşlar, KYK yurtlarına yerleştirildi. Cadde ve sokaklar göle dönerken, araç sürücüleri yollarda ilerlemekte güçlük çekti. Bazı araçlar ise suda mahsur kaldı. 

Sincik ilçesinde bağlı Subaşı ile Taşkale köyü arasında bulunan ilçenin tek bağlantı köprüsü derenin taşmasıyla araç trafiğine kapandı. Derenin taşması sonucu köprüde göçükler oluştu. 
 
Tut ilçesinde vatandaşların kendi imkanlarıyla evin bahçesine yerleştirdiği konteyner, derenin taşmasıyla sel sularına kapıldı. Konteynerde kalan bir kişinin cesedine ulaşılırken, üç kişi ise kayboldu. 

‘YAĞIŞA DAYANAMAYAN AHIR ÇÖKTÜ’ 

Kahta ilçesinde bağlı Ballı köyünde de depremde hasar gören Mehmet Savaş’a ait ahır dün gece geç saatlerde şiddetli yağışa dayanamayarak çöktü. Köylülerin ihbarı üzerine bölgeye sevk edilen jandarma ekipleri ve iş makineleri, göçük altında kalan 24 keçi ile 4 kuzuyu kurtardı. Kurtarılan keçiler ve kuzular sahibine teslim edildi. 

- Advertisment -

Recent Comments

Verified by MonsterInsights