Ana SayfaSIYASETHamaney: Kuzey Suriye’ye askeri operasyon tüm bölgeye zararlı

Hamaney: Kuzey Suriye’ye askeri operasyon tüm bölgeye zararlı

İran tarafından yapılan yazılı açıklamada Hamaney’in görüşmede, Erdoğan’a “Suriye’nin kuzeyine yapılacak herhangi bir askeri saldırı kesinlikle Türkiye, Suriye ile birlikte tüm bölgeye zarar verecek ve teröristlere fayda sağlayacaktır.” dediği belirtildi.

Böyle bir saldırının “Suriye hükümetinden beklenen siyasi bir eyleme yol açmayacağı” uyarısında bulunan Hamaney, “İran, Türkiye, Suriye ve Rusya’nın sorunu diyalog yoluyla çözmesi gerektiği” görüşünü dile getirdi.

Tahran’ın Ankara’ya terörle mücadele konusunda işbirliği güvencesi verdiği belirtilen Hamaney, terörle mücadele edilmesi gerektiğini ancak, Suriye’deki operasyonun teröristlerin işine yarayacağı değerlendirmesinde bulunduğu kaydedildi.

Suriye’deki gelişmelere ilişkin değerlendirmelerde bulunan Hamaney, “Suriye’nin toprak bütünlüğünü korumak çok önemli. Suriye’nin kuzeyine yapılacak herhangi bir askeri saldırı kesinlikle Türkiye, Suriye ile birlikte tüm bölgeye zarar verecek ve teröristlere fayda sağlayacaktır.” iddiasında bulundu.

Türkiye’nin güvenliğini İran’ın güvenliği olarak kabul ettiklerini ifade eden Hamaney, “Siz de Suriye’nin güvenliğini kendi güvenliğiniz olarak görüyorsunuz. Suriye ile ilgili sorunlar müzakere yoluyla çözülmeli ve İran, Türkiye, Suriye ve Rusya bu meseleleri diyalogla sonuçlandırmalıdır.” dedi.

Açıklamaya göre Hamaney, bölgedeki teröristlerin sadece bir grupla sınırlı kalmadığı vurgusunu yaptı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, daha önce yaptığı bir açıklamada Türkiye’nin Suriye sınırı boyunca 30 kilometre derinliğinde bir “güvenlik koridoru” oluşturmak için askeri hareket yapacağını bildirmişti.

ABD, desteklediği Suriyeli Kürt grupların IŞİD ile mücadelesine zarar vereceği gerekçesiyle bu operasyona karşı çıkıyor.

EuroNews

- Advertisment -

Recent Comments

Verified by MonsterInsights