Ana SayfaMEZOPOTAMYA YA SOSYALÎSTEditör / Sosyalist Mezopotamya - 12

Editör / Sosyalist Mezopotamya – 12

Sosyalist Mezopotamya, Sayı 12, Haziran 2022

Dergimizin 12. sayısını çıkarmanın mutluluğu içerisindeyiz. Elde olmayan nedenlerden dolayı bu sayı da biraz gecikti. Bu sayımızda da yine ilgiyle okuyacağınız Kürtçe – Türkçe makaleler bulunmaktadır.

Başta ekonomik kriz ve birçok nedenle iç siyasette sıkışan AKP+MHP ittifakı çareyi güney ve batı Kürdistan’a dönük askeri operasyonlarda arıyor. Bir süre önce Kürdistan Bölgesel Yönetimi sınırları içinde bulunan kimi bölgelere dönük saldırılarına başlamıştı. Şimdi ise Rojava Özerk Yönetimi’ni hedef alan askeri operasyon peşinde. Bunun için hem içeride hem dışarıda destek arayışında. Finlandiya ve İsveç’in NATO’ya katılmak istemelerini kendileri için fırsata çevirmeye çalışan Erdoğan, Finlandiya ve İsveç’in üyeliklerini veto edeceğini söyleyerek yapacağı pazarlıkta elini güçlendirmek istiyor. Zaten bu satırlar yazılırken Avrupa ile siyasi sığınmacıların Türkiye’ye iade edilmesi pazarlığına oturmuş durumda. Buna rağmen Rojava’ya askeri operasyon yapma iznine şimdilik hem ABD hem Rusya hayır dedi. Rusya’nın ‘Hayır’ı biraz yumuşak bir hayır olsa da. Hem G. Kürdistan hem Rojava bölgesi şu an tüm Ortadoğu’nun en sorunsuz bölgesidir. Bu bölgelerden Türk devletine dönük hiçbir saldırı olmaksızın tüm dünyanın gözünün içine bakarak Türkiye tehdit altında yalanlarıyla kimseyi kandıramazsınız. Lakin şantaj siyasetinizle kimi saldırgan politikalarınıza Batı’dan izin alabilirsiniz. Ama bu izin sizi kurtarmaya yetmeyecektir. Türk devleti bir an önce soykırım ve savaş politikalarından vazgeçmeli, Rojava Özerk Yönetimi ile bir an önce sorunları çözmek için masaya oturmalı.

Sömürgeci devletlerin bu saldırganlığı, cüretkarlığı ise Kürtlerin parçalanmışlığından gelmektedir. Kürt hareketleri arasında aşılması zor mevzular var ama hiçbirisi Kürt halkının geleceğinden daha önemli değil. Bu saldırganlık karşısındaki tek kurtuluşumuz ortak tutum ve davranış sergilemekten geçmektedir.

AKP+MHP ittifakını en çok zorlayan konulardan birisi, izledikleri ekonomi politikaları nedeniyle yaşanan ekonomik kriz. Tüketim ürünleri her gün zamlanırken işçi ve emekçilerin maaşları ise yerinde saymaktadır. İşsizlik, enflasyon, döviz her gün yükselmekte. TÜİK’in açıkladığı yıllık enflasyon bugün (03.06.2022) yüzde 73.50 iken Enflasyon Araştırma Grubu (ENAG) ise enflasyonu yıllık bazda yüzde 160,7 olarak hesapladı. Krizin bu ağır tablosunun artık mevcut iktidarla düzelmeyeceği çok nettir. Bunu gören iktidar da kendi tabanını elinde tutmak için hem içeride hem dışarıda Kürtlere dönük yeni saldırı politikaları geliştiriyor. Artık ne yapsalar nafile çünkü “tek bayrak, tek millet, tek devlet” edebiyatı karın doyurmuyor. Neredeyse nüfusun yarısı açlık tehlikesiyle karşı karşıya. Deyim yerindeyse millet aç aç aç!

Buradan değinilecek fazlasıyla sorun ve konu var lakin Editör sayfa ölçümüz bunun için yeterli değil.

Elinizde tuttuğunuz dergimizin bu sayısında yine birbirinden ilgi çekici makale ve yazılar bulunmakta. Siyasetten Kürtlere, işçi-emek sorunlarından örgütlenme sorunlarına, tarihten çevre ve kültür sorunlarına dair Kürtçe – Türkçe birçok makale bulunmakta. Ayrıca, 28 Mayıs’ta KKP 2. Genel Konferansı yapıldı. Bu sayıda hem Konferans sonuç bildirisi hem de haberi yer almaktadır. İlgiyle okuyacağınızı düşünüyoruz. Elinizdeki bu sayıdan da görüldüğü üzere son sayılarda kadın yazar yok. Bu hem dergimiz için hem de Kürt sosyalist yayıncılığı açısından iyi bir durum değil. Buradan eli kalem tutan özellikle kadın ve genç okuyucularımıza sesleniyoruz. Siz yazın biz yayınlayalım. Biliyoruz yazmak kolay değil ama biraz çaba ile üstesinden geleceksiniz.

Bir sonraki sayıda buluşmak dileğiyle hoşçakalın.

- Advertisment -

Recent Comments

Verified by MonsterInsights