Ana SayfaTuzluçayır’da Cami ile Cemevi Projesi
Array

Tuzluçayır’da Cami ile Cemevi Projesi

 Ankara (NEWROZ)  Hafta başı olan 2 Eylül’den beri Mamak-Tuzluçayır mahallesinde hareketli saatler yaşanmakta. Bu hareketlilik 8 Eylül’de sert geçecek gibi.

Özgürlük ve Sosyalizm Partisi genel merkezinin de yer aldığı binanın hemen karşı alanda bulunan eskiden beri “Mamak Amerikan Askeri Çöplüğü” olarak geçen yere yapılmış olan yüzlerce gecekondular tahliye edilerek yıkılıyordu. Bir süreden beri bu yıkıma ara verilmişti.

Önemli bir çoğunluğun boşaltılıp yıkıldığı gecekondu evlerinden çok az sayıda kalmıştı.

Ancak son günlerde, aniden, hızlı bir yıkımla beraber, yıkılan yerde 1500 metrekarelik bir alan iş makineleri aracılığıyla zemine taş döşenerek zemin sertleştirilmesi yapıldı. Yapılan taş blokajın üzerine beton dökülerek demir hasır serilmeye başlandı. Mahalle sakinleri tarafından “Toplu konut yapılacak herhalde” şeklinde yorumlar üzerinden yapılan çeşitli tahminlerin hepsi boşa çıktı.

Yıkım ve inşaat çalışmaları esnasında televizyon haberlerinde “Fethullah Gülen Hoca’nın çağrıcı olduğu ve önerdiği ‘Cami ile Cem Evi’nin aynı alanda, yan yana yapılarak ibadete açılmalı” projesine Cem Vakfı Genel Başkanı İzzettin Doğan’ın da sıcak baktığı, desteklediği haberinin geçmesiyle birlikte işin rengi açığa çıkmış oldu.

Projenin, ilk defa “model yer” olarak burada, yoğun bir Alevi kitlesini barındıran on binlerce Tuzluçayır semti insanından habersiz, onların herhangi bir fikri alınmaksızın başlatılarak, devlet destekli projeye Alevi toplumunun ne yönde/nasıl bir tepki göstereceğinin eğiliminin elde edilmesi amaçlandığı da ortaya çıkmış oldu. Mahalle de 3 Eylül’den bu yana hareketli saatlerin yaşanması da başlamış oldu.

Proje olayının duyulmasıyla birlikte başta Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Genel Merkezi ile Mamak şubesi olmak üzere Halk Evleri, çeşitli siyasi parti ve dergi çevreleri Pazar günü temel atma töreni yapılarak hayata geçirilmesi düşünülen bu projeyi protesto etme ve inşaat çalışmalarını durdurma çağrılarını sadece Tuzluçayır halkına değil tüm Ankara halkına yaparak afiş ve bildirilerle güçlü bir karşı koyuş hazırlık faaliyeti başlatıldı. Etkisi hızla hissedilen bu tepki örgütlenmesi karşısında proje sahiplerinin de beklenen karşı hazırlık çalışmaları da peşinden gelmeye başladığı görüldü.

Cuma günü, 5 Eylül’den itibaren “gerekli önlemlerin” alınmaya başlandığı görüldü. Cumartesi günü ile birlikte giderek yoğunluk kazanmaya başlayan bu “gerekli önlemler” çerçevesinde 3-4 resmi polis otosu, bir zırhlı polis aracı, tazyikli su sıkan bir toma ile iki otobüs dolusu çevik kuvvet polis gücünün şimdiden inşaat alanı çevresini kuşatarak önlem almaya başladılar.

Taksim Gezi Parkı olaylarının yaşandığı günden bu yana Tuzluçayır mahalle alanında kurdukları çadırlarla direnişi sürdüren sosyalist dergi çevrelerinin geceleri bu hafta daha yoğun kalabalıklara sahne olmaya başladığı da görüldü. “Büyük Gün” olan Pazar günü, yani 8 Eylül gününün çok sert geçeceği şimdiden belli oldu gibi. 07.09.2013

[email protected]

- Advertisment -

Recent Comments

Verified by MonsterInsights