Ana SayfaGIŞTÎABORÎHalkın yarıdan fazlası temel ihtiyaçlarını karşılayamıyor

Halkın yarıdan fazlası temel ihtiyaçlarını karşılayamıyor

Yapılan ankete göre, halkın yüzde 53'ü 'temel ihtiyaçlarımı karşılayamadığını söylerken, 'ekonomideki bu durumun sorumlusunu' Erdoğan olarak görenlerin oranı yüzde 50.5 oldu.

Yöneylem Araştırma, Temmuz 2022’de yaptığı anketinin sonuçlarını açıkladı. 26 istatistiki bölgeye bağlı 27 ilde 2 bin 400 görüşme yapılarak tamamlanan çalışma, Türkiye genelinde yüzde 95 güven aralığında +/- yüzde 2 hata payıyla çözümleme yapıldı. 

Anketin ‘Ekonomik kriz ve kaygılar’ başlıklı bölümünden çıkan sonuçlara göre, halkın yüzde 53’ü “temel ihtiyaçlarımı karşılayamıyorum” derken, yüzde 50.5’i “ekonomideki bu durumun sorumlusu” olarak Erdoğan’ı gösterdi.

‘Türkiye’nin En Önemli Sorunu’ katılımcıların yüzde 66.9’una göre ‘Ekonomi kriz üretimsizlik.’ Yüzde 28.1’ine göre Enflasyon hayat pahalılığı geçim sıkıntısı’, yüzde 13.1’ine göre ‘Eğitim sistemindeki sorunlar’, yüzde 11.6’sına göre ‘Adaletsizlik mahkemelerin hukuk dışı kararları’ ve yüzde 10.4’üne göre ise ‘Suriyeli ve Afgan sığınmacılar.’

28 Temmuz-1 Ağustos arasında yapılan anket çalışmasına katılanların yüzde 60.5’i “Faturalarımı ödemekte zorluk çekiyorum” derken, yüzde 34.4’ü zorluk çekmediğini ifade etti.

‘Beslenme-gıda ürünlerini almakta güçlük çekiyorum’ diyenlerin oranı yüzde 69.3 olurken, ‘güçlük çekmiyorum’ diyenler ise yüzde 26.5.

Katılımcıların yüzde 64.8’e ‘Borçlarım arttı’, yüzde 31.9’u ise ‘artmadı’ dedi.

‘Gelirim azaldı’ diyenlerin oranı yüzde 69,5 olurken, buna katılmayanlar ise yüzde 25,2.

‘Temel ihtiyaçlarımı karşılayamıyorum’ diyenlerin oranı yüzde 53,8 oldu. Yüzde 37’lik kesim ise buna katılmadı..

Anket sonuçlarına göre, ‘Psikolojim bozuldu/Kaygı içinde yaşıyorum’ diyenlerin oranı yüzde 65 oldu. ‘Türkiye ekonomisinin mevcut durumunu düşündüğünüzde, bu durumun sorumluları hangisidir?’ sorusuna yüzde 50,5 Erdoğan yanıtını verirken, her 4 kişiden 1’i ‘dış güçler’i sebep olarak gördüğünü söyledi.

- Advertisment -

Recent Comments