Ana SayfaİŞ CİNAYETLERİNİ ANLATAN ‘BABAMIN KANATLARI’ FİLMİ ANTALYA’DA YARIŞACAK
Array

İŞ CİNAYETLERİNİ ANLATAN ‘BABAMIN KANATLARI’ FİLMİ ANTALYA’DA YARIŞACAK

is-cinayetlerini-anlatan-babamin-kanatlari-filmi-antalyada-yarisacak

Adana Film Festivali’nin ödül şampiyonu olan Kıvanç Sezer’in ilk uzun metraj filmi ‘Babamın Kanatları’, 53. Uluslararası Antalya Film Festivalinde yarışacak. Önümüzdeki aylarda vizyona girecek olan filmin Antalya’daki gösterimine oyuncular ve yönetmen de katılacak. İş cinayetlerini beyazperdeye aktaran film, ölümcül bir hastalığa yakalandığını öğrenen inşaat işçisi İbrahim’in çaresizlik içindeki hikâyesini anlatıyor.

Avrupa’nın önemli film festivallerinden biri olan 51. Karlovy Vary Film Festivali’nin ana yarışma bölümünde geçtiğimiz Temmuz ayında dünya prömiyerini yapan film, sonrasında 23. Adana Uluslararası Film Festivali’nde ulusal yarışma bölümünde yarıştı. Festivalden, ‘Yılmaz Güney En İyi Film’, ‘En İyi Erkek Oyuncu’ ve ‘En İyi Kurgu Ödülleri’ olmak üzere toplam 7 ödülle dönen Babamın Kanatları filminin başrollerini ise oyuncu Menderes Samancılar’ın yanı sıra Musab Ekici, Kübra Kip ve Tansel Öngel paylaşıyor.

Senaryosu da filmin yönetmeni olan Kıvanç Sezer’e ait olan Babamın Kanatları, ölümcül bir hastalığa yakalandığını öğrenen inşaat işçisi İbrahim’in çaresizlik içindeki hikâyesini anlatıyor. Ölümcül bir hastalığa yakalandığını öğrenen inşaat işçisi İbrahim için yaşamdaki en değerli şey uzaktaki ailesidir. Yeğeni Yusuf ise yükselme hırsıyla dolu genç bir işçidir ve amcasının durumunu anlamaktan uzaktır. Çalışma şartlarının giderek zorlaştığı bu toplu konut şantiyesinde kendini giderek daha değersiz hisseden İbrahim’in zihninde şu soru daha belirgin hale gelir: Geride ailesine bırakacağı ne vardır: Yaşamı mı, ölümü mü?
İşçi ölümlerine değinen ilk film olma özelliğini de taşıyan filmin dağıtım hazırlıkları çerçevesinde meslek odaları, sendikalar ve sivil toplum kuruluşlarıyla görüşmeler yapılıyor.

1982 Ankara doğumlu olan Kıvanç Sezer, Ege Üniversitesinde Mühendislik eğitimi aldıktan sonra İtalya’ya gitti ve Bologna’da Sinema Kurgusu eğitimi aldı. Çeşitli kısa film ve belgesellerde yönetmenlik ve kurguculuğun yanı sıra televizyon için yapı­lan belgesel projelerinde görev aldı. Yönetmenliğini yaptığı ‘Turabdin’in Çocukları’ Bologna Gianandrea Muti belgesel yarışmasında üçüncülük ödülü ka­zandı. 2011 yılında ise senaryosunu yazıp yönettiği ‘Kaç Para’ filmi ile Antalya Altın Portakal Film Festivalinde ‘Gösterim’ bölümüne seçildi. 2012 yılından beri üzerinde çalıştığı uzun metraj sinema projesi olan Babamın Kanatları ile 51. Karlovy Vary Film Festivali Ana Yarışmaya seçildi.

 

- Advertisment -

Recent Comments

Verified by MonsterInsights