Ana SayfaGIŞTÎBINPÊKIRINÊN MAFÊDiyarbakır'da tutuklu gazeteciler için eylem

Diyarbakır’da tutuklu gazeteciler için eylem

Diyarbakır’da 16 Temmuz’da tutuklanan 16 gazetecinin tutukluğunun birinci ayında Dicle Fırat Gazeteciler (DFG) Derneği ve Mezopotamya Kadın Gazeteciler Platformu açıklama yaptı.

DFG binası önünde yapılan açıklamada, “Özgür basın susturulamaz” pankartı açılırken, açıklamaya gazeteciler, Amed Emek ve Demokrasi Platformu üyeleri, siyasi parti temsilcileri ve çok sayıda kişi katıldı.

 Açıklamada konuşan MKGP Sözcüsü Roza Metina, gazetecilerin çalıştıkları prodüksiyon şirketleri üzerindeki ablukanın 32’nci gününde kaldırıldığını hatırlattı.  

Bir ay dolmadı cezevi değiştirdiler

Metina, yaşanan hukuksuzlukların devam ettiğini belirtti: “Arkadaşlarımız daha  bir ayları dolmadan kaldıkları cezaevinden başka bir cezaevine nakledildiler.  6 gazeteci arkadaşımız Diyarbakır 1 Nolu Yüksek Güvenlikli Kapalı Cezaevi’ne, 6 gazeteci de 2 Nolu Yüksek Güvenlikli Kapalı Cezaevi’ne sürgün edildi.

“Tabi hukuksuzluklar bununla da sınırlı kalmadı. Önce gazeteci Ömer Çelik’in mektubuna ‘sakıncalı’ olduğu gerekçesiyle el konuldu. Bu ‘sakıncaya’ mektubun basın kuruluşlarında yayınlanmak istenmesi gerekçe gösterildi.

“Daha sonra Mehmet Ali Ertaş, Zeynel Abidin Bulut ve Serdar Altan’ın mektuplarına ‘gazetecilik faaliyetlerine devam ettikleri’ gerekçesiyle el konuldu. Bu da yetmedi görüşe giden ailelere çıplak arama dayatması yapıldı.”

“Gazetecilerin malzemeleri gasp edildi”

“Açıkça özgür basına gözdağı veriliyor “diyen Metina şöyle devam etti: “Haber yapmalarına izin verilmeyeceğinin mesajı veriliyor. Şirketler günlerce ablukada tutuldu, abluka kaldırılıyor ancak basın-yayın materyalleri verilmiyor. Hiçbir karar olmaksızın gazetecilerin malzemeleri gasp ediliyor.

“Şirketlerdeki aramalar sonrası hala hangi malzemelerin alındığına dair bir tutanak veya belge tebliğ edilmiş değildir. Bu malzemelere ne olduğunu avukatlar dahi kimse bilmiyor. Arkadaşlarımızın rehin alınması gibi bu malzemeler de gasp edildiler.”

Açıklama, “Özgür basın susturulamaz” sloganlarının ardından yapılan oturma eylemiyle son buldu. 

(RT) BİANET

- Advertisment -

Recent Comments

Verified by MonsterInsights