Ana SayfaABD’DEN KÜRTLERİ BİRLEŞTİRME GİRİŞİMİ
Array

ABD’DEN KÜRTLERİ BİRLEŞTİRME GİRİŞİMİ

ABD ve uluslararası bazı ülkelerin Rojava’da (Suriye Kürdistanı) Suriye Kürt Ulusal Konseyi (ENKS) ve Demokratik Birlik Partisi’ni (PYD) biraraya getirmeye çalıştığı belirtildi.

ENKS Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu’ndaki Temsilcisi Fuat Eliko, Rusya’nın PYD’yi Moskova’ya, ENKS’nin de ABD’ye davet edilmesini Rûdaw’a değerlendirdi.

Fuad Eliko, PYD’nin Moskova’ya davet edilmesini şaşkınlıkla karşıladığını belirterek, ABD’nin kendilerini davet etmesini ise önemsediklerini vurguladı.

Rusya’nın Cenevre görüşmelerine yönelik Suriye’deki tüm muhalif kesimlerin ortak bir komitenin oluşturulması amacıyla Moskova’da biraraya gelmesini istediğini ifade eden Fuad Eliko, farklı görüşlerden dolayı Rusya’nın talebinin rededildiğini söyledi.

ENKS heyetinin ABD’ye davet edilmesine ilişkin ise Fuad Eliko, daveti olumlu olarak yorumlayarak, Washington’un kendilerini ilk defa davet etmediğini vurguladı.

Fuad Eliko ayrıca, Suriye’de Kürtlerin güçlü bir grup olması için ABD ve uluslararası bazı ülkelerin ENKS  ve PYD’yi bir araya getirmeye çalıştığını söyledi.

RUDAW

- Advertisment -

Recent Comments

Verified by MonsterInsights