Ana SayfaCEZAEVİNDEKİ MAHKUMLAR AÇLIK GREVİNE BAŞLADI
Array

CEZAEVİNDEKİ MAHKUMLAR AÇLIK GREVİNE BAŞLADI

Adıyaman Kapalı Cezaevinde yatan mahkumlar açlık grevine başladılar.

İnsan Hakları Derneği (İHD) Adıyaman Şube Başkanı Osman Süzen, düzenlediği basın toplantısında, Adıyaman E Tipi Cezaevi de dahil olmak üzere ülkedeki birçok cezaevinde çok sayıda hükümlü ve tutuklu bulunduğunu anımsattı.

OHAL’den kaynaklı olarak Adıyaman cezaevinde bulunan mahpusların sayısının her geçen gün arttığına dikkat çeken Süzen, cezaevindeki uygulamaların gün geçtikçe olumsuz bir hal aldığını ifade etti.
Dernekleri tarafından cezaevlerinde yaşanan hak ihlallerine dikkat çekmek ve yetkililerin gerekli tedbirleri alması için son iki ayda üç basın açıklaması yaptıklarını anlatan Süzen, “Ancak buna rağmen sorunlar çözüleceğine daha da artmıştır. Mahpusların cezaevlerindeki koşullarının daha da ağırlaştırıldığı görülmektedir. Ülkemizde son aylarda yaşanan süreç, yapılan siyasi operasyonlarla gözaltına alınan ve tutuklanan insan sayısı, yine suçla mücadele ederken tutuklamanın somut deliller olmadan keyfi uygulanması ve nihayet yargılama süreçlerinde adil yargılama hakkının ihlali gibi sebeplerle cezaevleri kapasitesinin çok üstünde hükümlü ve tutuklu barındırmakta, bu durum ise cezaevinde yaşamak zorunda kalan mahpusların haklarının ihlaline neden olmaktadır.   İlimizde bulunan Adıyaman E tipi kapalı cezaevi de ülkedeki diğer cezaevlerinden farklı değildir” dedi.

– KÖTÜ MUAMELE ARTIYOR
Kötü muamele ve keyfi uygulamaların hukuksuz bir şekilde gün geçtikçe arttığını savunan Süzen, şunları kaydetti:

“Derneğimize hükümlü ve tutuklu yakınları tarafından yapılan başvurularda hak ihlallerinin arttığı görülmektedir. AKP iktidara geldiğinde yaklaşık 55 bin olan mahpus sayısı şu anda 200 bine dayanmıştır.  bu kapasite aşkınlığı ise  mahpusların daha fazla  hak ihlali yaşamasına sebep olmaktadır. Türkiye maalesef tutuklu ve hükümlü sayısı açısından daha önce de bahsettiğimiz gibi dünya genelinde 2 Avrupa da ise; 1. sıradadır. Bunda iktidarın baskıcı politikalarının tüm bir halkı potansiyel suçlu olarak görmesinin, en ufak bir ifade özgürlüğüne muhalif sese tutuklamalar ile cevap veren otoriter, anlayışının etkisi göz ardı edilemez. Adıyaman özelinde de durum farklı değildir. Adıyaman cezaevinde bulunan mahpuslar cezaevindeki koşulların iyileştirilmesi ve cezaevi uygulamalarının standartlara uygun hale getirilmesi için duruma dikkat çekmek amacı ile dönüşümlü ve süresiz açlık grevini başlatmışlar. Derneğimize yapılan hak ihlali başvurularında ve cezaevinde yapılan görüşmelerde elde ettiğimiz bilgilere göre daha önce değindiğimiz ihlallere ek olarak tutuklu ve hükümlülerin son zamanlarda koğuşlar arası sohbet hakkının kaldırıldığı, açık görüşlerin iki ayda bir gibi uzun bir zamana yayıldığı, telefon görüşmelerinin iki haftada bir yaptırıldığı, cezaevlerinde verilen battaniyelerin ısınmak için yetersiz kaldığı, spor yapma saatinde spor yapacak kişi sayısının 10 kişi ile sınırlandırıldığı, günde iki kez üst ve koğuş araması yaptırıldığı, avukatlar ile yapılan görüşmelerin kameralı odalarda yaptırıldığı ve bunun yanında baskıların hak ihlalleri noktasına vardığı noktasındadır. Kötü koşulların düzeltilmesi bir yana gün geçtikçe yenileri eklenmektedir”
Cezaevi koşullarının bir an önce düzeltilmesi ve hak ihlallerine kadar varan uygulamaların son  bulması için gerekli adımların atılmasının son derece önemli olduğunu dile getiren Süzen, “İlgili kuruluşların cezaevlerindeki keyfi uygulamalara son verilmesi için gerekli denetimleri yapması ve önlem almasını tekrardan talep ediyoruz.  OHAL ile hak ve özgürlüklerin ihlalinin son bulması için buradan sesleniyoruz” şeklinde konuştu.

flash haber

- Advertisment -

Recent Comments

Verified by MonsterInsights